8 דברים שכל אבא חייב ללמד את הבן (והבת) שלו!

כהורים כולנו שואלים את עצמנו פחות או יותר את אותן שאלות מהותיות הקשורות לגידול הילדים –

מהי הדרך הנכונה לחנך אותם, להעניש או לא להעניש, איזה ערכים חשוב לתת להם, מה הם יזכרו מאיתנו, מתי לעזאזל הם יירדמו???

בתור אבא בעצמי אני יכול לומר שמה שמעסיק אותי  אלו הדברים החשובים באמת שאני צריך ללמד את בנותיי. וזה בטח לא מה שמלמדים אותן בבי”ס.

לפניכם רשימה בת 8 סעיפים, די תמציתית, של הדברים שאתם כאבות יכולים ללמד את ילדיכם. הרשימה ברובה מתייחסת לבנים אבל בהחלט ניתן ורצוי להתייחס אליה כמיועדת לשני המינים.

כאבא, אתה זה שמשחק עם ילדיך הכי הרבה, חוץ מאשר חבריו כמובן. באמצעותך הם לומדים לשחק, להתאמץ, להזיע וכמה קשה היא הדרך לניצחון. נצל את זה כדי ללמד אותם על חשיבותו של ההפסד, על זה שהוא בלתי נמנע וכיצד לקום על הרגליים אחרי הפסד ולנסות שוב. הסבירו להם שריאל מדריד לא יכולה לקחת אליפות בלי להפסיד קצת בדרך ושמייקל ג’ורדן הוא השחקן שאמנם קלע את הכי הרבה סלי הנצחון “עם הבאזר” אבל הוא גם זה שהחטיא הכי הרבה.

Credit: pathe

זה אולי הדבר הכי חשוב שתלמדו את בניכם. אתם המודל הגברי המשמעותי ביותר בחייו אז תנו לו דוגמה אישית. קחו אותו איתכם לקנות פרחים לאמא, התייחסו בכבוד לכל אשה שתיתקלו בה בנוכחותו (וגם לא בנוכחותו). אל תשאירו לחבר’ה שלו ולאינטרנט את העבודה הזו, זה ייגמר רע.

זיכרו שבמערכת היחסים שלכם עם הילדים אתם אלה עם ניסיון החיים. דברו איתם על האהבה הראשונה שלכם, ספרו להם על לב שבור, עיזרו להם להתמודד עם דחייה. גיל ההתבגרות הוא גיל קשה ומכיוון שאתם כבר הייתם שם אז יש לכם את היכולת להבין מה הם מרגישים.

זאת התלבטות של רבים מאיתנו האבות – אנחנו לא רוצים לחנך לאלימות, ומהצד השני בטח לא רוצים שילדינו יחטפו. אז חשוב ללמד אותם כיצד להימנע מעימות, איך לזהות פרובוקציה ומתי להתרחק. מצד שני חשוב שידעו לעמוד על שלהם, ושאם כבר הם הגיעו למוצא האחרון – אלימות, אז רצוי שידעו איך לפרק את השני במכות. ואז לרוץ מהר לפני שהחבר’ה שלו מגיעים.

Credit: warnerbros

וזה אפילו לא קשה כל כך. כל מה שצריך זה לדבר איתם. על העולם, על המדינה, על בעיות. ולתת להם להתרשם מזה שלפעמים אמא ואבא לא חושבים את אותו הדבר בסוגיות מסוימות. זה יאפשר להם להפעיל שיקול דעת, לחשוב בעצמם מה מתאים להם, לגבש אישיות והשקפת עולם משלהם.

אמהות זה חיבוקים וליטופים ופלסטר על משהו שדומה לשריטה ויד על המצח כשיש חום. גם אבות כמובן יודעים לתת את כל זה, אבל לנו יש משהו נוסף שרוב האימהות לא יודעות לתת – הנפנופים, הסלטות, קרב הכריות, אקדחי המים,לזרוק אותם לבריכה. תנו להם את כל העושר הזה והרחיבו להם את מנעד התחושות ובעיקר הזכרונות מכם.

Credit: sonypictures

זה בכוונה כתוב במרכאות, גם את הבנות שלי אני מלמד את זה. להדליק מדורה, להשתמש במברגה, להחליף גלגל. לא מדובר בפיזיקת קוואנטים וכל אחד ואחת צריכים לדעת לעשות את זה. אלה כישורי חיים בסיסיים שנותנים תחושת מסוגלות ועצמאות.

לקשור עניבה, להתגלח, לשים דאודורנט, לגהץ חולצה. למדו אותם איך מתנהל אדם בעולם, איך הוא יוצא לרחוב. את הכל הם לומדים ממך, אבא, וזה עדיף מללמוד מיוטיוב. למדו אותם שגבר גם מבשל. ושוטף כלים. ועושה מה שצריך. למדו אותם להיות בני אדם. זיכרו תמיד שכשהם יגדלו הם יהיו ממש כמוכם. תהיו אתם מה שאתם רוצים שהילדים שלכם יהיו.

Credit: imdb

מקור: brightside

אהבתם? שתפו עם החברים:קבלו כתבות חדשות בנושא
טיפים ורעיונות מדליקים ישירות למייל