10 טעויות שהורים מגוננים מדי עושים ויכולים להרוס לילדים שלהם את החיים!

כדאי שתבדקי טוב טוב שאת לא עושה יותר מ-2 דברים ברשימה...מ-1 עד 10, כמה אתן מעורבות בחיים של הילדים שלכן?

אין דבר יותר חשוב מלהיות שם בשביל הילדים שלנו, להקשיב להם, להגן עליהם ולנווט אותם בחיים, אבל גם כאן יש גבולות ואם אתן מגיעות למצב שאתן פותרות להם את כל הבעיות, לא מאפשרות להם להיות עצובים ומחליטות מה יהיה סדר היום שלהם ומי החברים שלהם – אז יש כאן בעיה, והבעיה הזו עלולה לגרום להרבה יותר נזק ממה שאתן מדמיינות.

ילדים להורים מגוונים מדי לא מסוגלים להתמודד עם העולם האמיתי, לא מסוגלים לקבל החלטות, מתקשים להתמיד במשימות ובמקומות עבודה ובאופן כללי מאבדים את עצמם בכל כשלון.

אז רגע לפני שאתן מגיעות למצב הזה, ריכזנו לכן 10 טעויות של הורים מגוננים, ואת הדרכים הנכונות להמנע מהן.

תקראו עכשיו. הילדים שלכן יודו לנו אחר כך.

1. “אם הילדים יתלכלכו לפני שיגיעו אורחים, אני אחליף להם בגדים”

לא מדובר בהיבט של סדר וניקיון, אלא ברצון שלך להיות אמא מושלמת. המעשים והמחשבות שלך מתמקדים רק ב”מה יחשבו אנשים” – את רוצה שהם יראו שאת מקדישה את עצמך לאמהות. אם אנשים מביעים את התרגשות מהילדים שלך – את מאושרת, אבל אם הם לא, את מרגישה חרטה.

2. “אם הילדים שלי לא יוכלו לעשות משהו בכוחות עצמם, אני תמיד אעזור”

את חושבת שאם ילדים אחרים מסוגלים לעשות את זה, אז הילד שלך יכול גם לעשות את זה. אבל שכחת לקחת בחשבון שהילד שלך הוא אדם עם יכולות ורצונות משלו. ואם הילד שלך לא עושה משהו, את מתחילה להאשים אותו או את עצמך.

התנהגות כזו עלולה להוביל דווקא לירידה בביצועים של הילד, כי הוא לא יאמין בעצמו שהוא מסוגל ויהיה תלוי בך. אם תביני שכל בני האדם שונים זה מזה, ולהיות הטוב ביותר בכל דבר לא הופך מישהו למאושר, זה יהפוך את החיים הרבה יותר קלים עבורך ועבור הילד שלך.

3. “כשלילדים שלי יש זמן פנוי, אני דואגת ומחפשת מטלה עבורם”

את מנסה לשמור על הילדים שלך עסוקים רק כדי שלא ישעמם להם. את לא מאמינה שהם מסוגלים לקבל החלטות בעצמם ללא ההנחיות שלך או שמישהו אחר מלבדך מסוגל לדעת מה הכי טוב עבורם. לילדים האלה יש כל כך הרבה שיעורים, חובות, תחביבים עד כי אין להם שנייה חופשית עבור עצמם. הם מעולם לא חווים טעם של עצמאות ואינם יכולים לחקור את תחומי העניין שלהם.

כאשר ילדים כאלה גדלים, הם לא מסוגלים לקחת אחריות, ולא יודעים מה לעשות בחייהם.

4. “אם הילדים שלי נפגשים עם חברים, אני מתכננת את הפעילויות שלהם”

ברגע שהילדים שלך מתבגרים, הם מוצאים חברים. כאשר הם הולכים לטייל או לקניון, את עושה תוכנית עבורם – מה לעשות ולאן ללכת. את אוספת את כל מספרי הטלפון ואת הכתובות של החברים של הילדים שלך וקרוביהם.

התנהגות כזו עלולה להפוך אותם למוקד לבריונות בבית הספר והיא שוללת לילדים את עצמאותם בגלל שהם תמיד מקשיבים לאמם ואינם מסוגלים לקבל החלטות בעצמם.

5. “כשהילדים שלי עצובים, אני חושבת שזה באשמתי”

את שוכחת לגמרי את החיים שלך! את כל הזמן לחוצה ומוטרדת. ואפילו אם את קונה משהו לעצמך, את מרגישה אשמה. (למה?! חבל!)

כאשר הילדים שלך מתבגרים, את מנסה להגן עליהם מפני מחשבות עצובות ומזדהה איתם יותר מדי אם משהו משתבש. כדי לגדול להיות אדם בריא, הילד צריך לחוות מגוון רחב של רגשות ולדעת גם איך להתמודד עם רגשות שליליים וכשלונות.


שתפו עם החברים שתפו עם החברים