10 טעויות שהורים עושים שיכולות להרוס את החיים של הילדים שלהם!

בהחלט חשוב לדעת איך לזהות אותם ואיך להתמודד!יחסים של הורים וילדים הם דבר מורכב… לרוב, ההורים מנסים לעשות הכי טוב עבור ילדיהם, לדחוף אותם להצלחה, ולהיות שם בשבילם כשצריך. אבל חלק מההורים לא תמיד מודע לכך שהם גם פוגעים בילדים שלהם “על הדרך”.

הורים רבים מנסים “לדחוף חזק מדי”את הילד להצלחה שהם בעצמם מעולם לא הצליחו להשיג, אחרים חודרים יותר מדי לחייו הפרטיים של הילד, ואחרים גורמים לילד להרגיש שהוא “חייב להחזיר להם טובה” ושאסור לו להשאיר אותם לבד.

ריכזנו לכם 10 תכונות התנהגויות בעייתיות של הורים שיוכלו לעזור לכם לזהות מצבים לא בריאים ולטפל בהם לפני שיהיה מאוחר מדי!

1. “תאהב אותי אבל גם תפחד ממני”

עבור הורים כאלו, “התפרצות על הילד ” באה יד ביד עם אהבה ותשומת לב. במשפחות אלו, ילדים מסוגלים לזהות את מצב הרוח של הוריהם על פי צליל המפתחות שנפלו או נקישות הנעלים. ילדים כאלה חיים בחשש ובפחד תמידי.

הורים אלו נעלבים כשהמעשים הטובים שלהם נתקלים בחשדנות מצד הילד, וטוענים: “עשיתי בשבילך בכל ולמרות זאת אתה כל כך כפוי טובה!”

2. “את חייבת להתמודד עם בעיות של מבוגרים, אבל עדיין אין לך זכויות!”

במשפחות כאלו, ההורים חולקים את האחריויות שלהם עם ילדיהם. לדוגמה, ילד החי במשפחה כזאת יאמין שההתנהגות הרעה שלו, היא הסיבה לכך שאביו צריך לשתות אלכוהול כדי להרגע.

בגיל מבוגר יותר, ילדים אלו גם יגררו אל תוך המריבות המשפחתיות…  וכבני נוער יאולצו להקשיב לתלונות של הוריהם אחד על השני ולהסתגל ל”מצב בעייתי” בו הם צריכים לשים עצמם בנעלי הוריהם, לעזור, לסבול ולנחם, אבל מבלי שירשו להם להביע את דעתם.

3. “תהיה הכי טוב, אבל תזכור  שאתה לא מיוחד”

הורים נרקיסיסטים מצפים שילדם יהיה “הכי טוב”, אבל לוקחים כל הישג של הילד כמובן מאליו.

לתגובות שלהם, הממעיטות בערכו של הילד, יכול להיות גם אפקט הרסני במיוחד, מאחר והן גורמות לו לגדול באמונה שהוא תמיד מאכזב את הוריו.

4. “תפתחי בפניי את הלב, אבל אל תתפלאי אם אני אצחק עליך”

הורים כאלו מאלצים את ילדיהם להיות כנים, גורמים להם להרגיש אשמים כשהם לא מוכנים לחלוק את רגשותיהם, ובו בזמן משתמשים בשלב מאוחר יותר במידע שהילדים חלקו איתם כנגדם.

זה יכול לקרות בשני אופנים:

– קרובי משפחה, שכנים או אנשים אחרים מודעים למידע שהילד שיתף עם הוריו, אבל ההורים לא רואים בכך כל דבר פסול.
– בעקבות המידע שהילד חלק, ההורה לגעור בילד או מעיר הערות סרקסטיות.

5. “את פשוט גרועה לעולם לא תצליחי להשתפר”

ככל שההערכה העצמית של הילד נמוכה יותר, כך קל יותר לשלוט בו. הורים כאלו אוהבים לדון בכישלונות ובחסרונות של הילד, ולרוב הם מעירים על הופעתו של הילד, כי זהו אחד הנושאים הרגישים ביותר. ואם אין “פגמים ברורים”, הם פשוט ממציאים אותם.

הורים אלו מחדירים לילד תסביך נחיתות, אינם רוצים שילדם ינסה דברים חדשים ויצליח, ובגדול לא רוצים שיהיה להם ילד מצליח עם שמביע את רצונותיו.


שתפו עם החברים שתפו עם החברים