10 תופעות פסיכולוגיות שמוכיחות עד כמה המוח שלנו מתעתע בנו כל פעם מחדש!

6 ישאיר אתכם בשוק!היה לכם פעם דה ז’ה וו? ההרגשה הזו שהייתם כבר במקום הזה וחוויתם את אותו הדבר בדיוק… מטורף, אה?

אתם רגילים לחשוב שאתם אדונים למוח ולגוף שלכם, אבל תכל’ס המוח מורכב וכל כך הרבה דברים עדיין לא נחשפו… וכן, המוח נוטה לתמרן אתכם ולתעתע בכם איך שבא לו!

ריכזנו לכם 10 משחקים פסיכולוגיים מטורפים שהמוח נהנה לזרוק לכם ישר לפנים! תהנו :)

1. פראידוליה

פראידוליה היא תופעה שגורמת לנו לראות פרצופים או דמויות במקומות לא מוכרים או לא סבירים. ממש כמו הנדנדה הזו שדומה לרפאל מצבי הנינג’ה, או הקלמנטינה שמזכירה את הפוסטר של ספיידרמן.

2. אפקט גוגל

גוגל נמצא בחיינו כבר זמן רב, וזה די תרם לעובדה שאנחנו שוכחים דברים בקלות… במיוחד אם אנחנו מאמינים שנוכל למצוא את זה בלי בעיה באינטרנט. וכן, בדיוק בגלל זה גוגל זכה שהאפקט הזה ייקרא על שמו!

Credit: © pixabay

3. דה ז’ה וו

רובכם בוודאי מכירים את המושג הצרפתי הזה שפירושו “כבר נראה”. דה ז’ה וו, זה בעצם ההרגשה שכבר היינו בעבר בסיטוציה בה אנחנו נמצאים כעת בזמן אמת.

לפני שהפסיכולוגיה נתנה לזה שם, דה ז’ה וו גרם לאנשים לחשוב שהם חווים חוויה נפשית בפעם הראשונה, כאילו הם זוכים לנבואה כלשהי.

גם היום, עדיין אין תשובה למה גורם לתופעה ומדענים עדיין מחפשים הסברים.

Credit: © pixabay

4. תופעת הדרגנוע המקולקל (Broken Escalator Phenomenon)

הטריק הזה משפיע על הרגשות הפיזיים שלנו – למעשה, זה קורה כאשר אנחנו מצפים שמשהו יקרה, אבל הוא לא.

לדוגמא, כאשר אנחנו יורדים במדרגות ומצפים לרדת מדרגה אחת נוספת, אבל היא לא שם… מעצבן, נכון? או כאשר אנחנו עולים או יורדים במדרגות נעות, והן לא עובדות. הגוף שלנו מרגיש מעט בחילה, או מן הרגשה מוזרה שמעדנו על הרגליים שלנו.

5. אפקט המעודדות

נכון שמעודדות יפות? האמת היא שלא כולן באמת יפות, אבל “אפקט המעודדות” ללא ספק עוזר ליחסי הציבור שלהן. עד כדי כך, שזה אפילו נקרא על שמן!

המהות של ההשפעה היא שאדם יחיד נראה יפה יותר כאשר הוא מוקף בקבוצה של אנשים אטרקטיביים – זה ידוע גם בשם “אפקט האטרקטיביות הקבוצתית”. זה קורה בגלל שהמוח שלנו למעשה מחשב את רמת האטרקטיביות הממוצעת של הקבוצה.

מדהים, אה?

Credit: © pixabay


שתפו עם החברים שתפו עם החברים