10 סיבות למה ממש לא כדאי לכם לתת לילדים שלכם סמארטפון או טאבלט וכל הורה חייב להכיר!

היום כל ילד נולד עם טאבלט ביד. זה מדהים איך כבר בגיל שנתיים ילדים יודעים לשלוט במכשירים החכמים, להיכנס לאפליקציות, […]היום כל ילד נולד עם טאבלט ביד. זה מדהים איך כבר בגיל שנתיים ילדים יודעים לשלוט במכשירים החכמים, להיכנס לאפליקציות, לעבור בין סרטים ביוטיוב, אבל מצד שני, יש ילדים בגיל 6 ומעלה לא יודעים להתנדנד לבד בנדנדה בגן שעשועים או לרכוב על אופניים בלי גלגלי עזר.

הטלפונים שלנו אמנם חכמים, אבל הם הופכים את כל מי שמשתמש בהם לטיפשים יותר. זה לא סוד שאנחנו כבר לא צריכים להשתמש בראש שלנו כדי להגיע ממקום למקום או לא צריכים לזכור בעל פה מספרי טלפון.

אבל ההשלכות של המכשירים האלו עוד יותר גרועות כשמדובר בילדים. ידעתם שבמשקי בית שיש בבעלותם טאבלטים, 7 מתוך 10 הורים נותנים לילדיהם לשחק עם המכשירים האלו?

הנה 10 סיבות למה ממש לא כדאי לכם לתת לילדים שלכם סמארטפון או טאבלט. אז אולי זה נותן להורים כמה דקות של שקט, אבל תאמינו לי, אתם לא רוצים להתמודד עם הבעיות שיתעוררו בגלל המסכים האלו בעתיד.

1. המכשירים החכמים משנים את הקשר בין ההורים לילדים

החל מהלידה ועד גיל שנתיים, המוח של התינוק גדל פי 3. קולו של הורה, מגע ומשחק מסייעים לילדים להבין וליצור קשרים רגשיים עם אנשים אחרים.

אבל אצל ילדים אשר מבלים יותר מדי זמן מול המסך, קורה משהו אחר. המסלולים העצביים שלהם משתנים ובכך משפיעים על ריכוז והערכה עצמית ובמקרים רבים מונעים מהילדים ליצור יחסים אישיים עמוקים.

2. המסכים הופכים להיות ה”התמכרות” הראשונה שלהם

“אחד הדברים הנפלאים עם הטכנולוגיה הזו הוא שתמיד יש משהו חדש שאתה יכול לעשות – זה כמעט אינסופי”, אומר ד”ר גארי סמול, פרופסור לפסיכיאטריה ומנהל המרכז לאריכות ימים במכון למדעי המוח וההתנהגות האנושית. “מסיבה זו, קשה מאוד לוותר ולהפסיק להשתמש בהם”.

טלפונים חכמים וטאבלטים מאפשרים לילדים לקבל את מה שהם רוצים בלחיצת כפתור. זה לא מלמד אותם מתינות, סבלנות, שליטה בדחפים, או איך לאתגר את עצמם, כל אלו תכונות אישיות של אנשים בעלי התמכרות כלשהי.

3. טלפונים חכמים מעוררים התקפי זעם

אם למישהו יש התמכרות, הוא יחטוף התקף אם תקחו ממנו את הדבר שהוא אובססיבי אליו וזה תקף לכל גיל.

עם זאת, לתת לילד טלפון חכם או טאבלט כדי להרגיע אותו כאשר בזמן טנטרום או בכי, זה ממש לא פתרון טוב. אולי הוא ירגע באותו רגע, אבל אתם ממש לא רוצים שהמכשירים האלו יהפכו לשיטה להרגעה, אחרת הם לא יוכלו לפתח מנגנונים לויסות עצמי.

4. מכשירים חכמים מונעים מהילדים לישון

זה לא חדש שלהתכרבל עם הטלפון החכם לפני שהולכים לישון בלילה מקשה על ההירדמות. האור הנפלט מהמסך מדכא את הורמון המלטונין (הורמון ההשינה), ומשנה את מחזור השינה הטבעי של הגוף.

מדעני מוח טוענים כי לשימוש במכשירים אלה בערב לפני השינה יש השפעה שלילית על השינה שלנו ועל קצב היום שלנו.

ההערכה היא כי 60 אחוזים מההורים לא מפקחים על השימוש בטכנולוגיה של הילד שלהם, כ-75% מהילדים מורשים להיכנס עם מכשירים חכמים למיטות שלהם. מחקר שנערך באוניברסיטת בוסטון מצא ש-75 אחוז מהילדים בגילאי 9 ו-10 שנים ישנים פחות שעות בגלל מסכים, עד כדי כך שזה משפיט לרעה על הציונים שלהם.

5. המכשירים החכמים משפיעים על יכולת הלמידה של הילדים

לדברי חוקרים, הטלפון החכם מזיק ליכולתם של הילדים ללמוד כי הוא מסיח את תשומת לבם.

מכשירים אלו גם עשויים לפגוע במיומנויות ויזואליות ומוטוריות שהן חשובות ללמידה וליישום של מתמטיקה ומדעים.

משחקי וידאו ומשחקים מקוונים גם מגבילים את היצירתיות ואת הדמיון של הילדים ומאטים את החושים המוטורים והתפיסתיים.


שתפו עם החברים שתפו עם החברים