10 עובדות מפתיעות שלא ידעתם על כדור הארץ וישאירו אתכם בשוק! חכו שתשמעו מה יקרה בשנת 2034…

ידעתם שלאמזונאס יש אח תאום?חור באוזון, לוחות טקטוניים, יבשת העל. רגע אל תברחו! זה אולי נשמע כמו התחלה של שיעור גיאוגרפיה משעמם מביה”ס, אבל מאחורי כל המושגים האלו מסתתרות כמה עובדות מרתקות ומעניינות במיוחד על הכדור שאנחנו חיים בו.

אז אם תמיד רציתם לדעת באיזה מהירות מתקדם אלינו האביב, מה שלום אנטרקטיקה, איזה הר מתאים לבעלי לחץ דם גבוה והאם אנחנו בדרך להתאחד מחדש עם היבשות השכנות שלנו, אתם ממש תאהבו את הכתבה הזאת.

אה, ואתם לא תאמינו למה התושבים באי קימולוס מעדיפים להתרחץ באדמה ולא במקלחת. בקיצור, גללו מטה, תכף הכל יהיה ברור ;)

1. החור באוזון הולך וקטן

מחקרים הראו שמשנת 2000 ועד 2015 החור באוזון התכווץ ב-4 מיליון ק”מ רבוע. את השינוי מייחסים בעיקר לפרוטוקול מונטריאול, שנחשב למסמך החשוב ביותר שמאגד בתוכו את השפעות האנושות על האקלים במטרה לשנות את המצב. בעבר החוקרים כבר טענו שהחור קטן, ועכשיו גם יש להם הוכחה לזה.

Credit: © NASA

2. 90- היא הטמפרטורה הכי נמוכה שנרשמה בכדור הארץ

באופן מפתיע, זה קרה דווקא בקיץ, ב-23 ביולי 1983, בתחנת המחקר ווסטוק באנטרקטיקה.

3. האביב מתקדם בקצב של 3 קמ”ש

החוקרים שבדקו את זה עקבו אחר קצב הפריחה של צמחים שונים באזורים שונים.

4. טיין שאן הוא המקום היחיד בהרים בו לחץ הדם שלכם לא יעלה

עליה בלחץ הדם הוא תופעה נפוצה כשאנשים מטפסים לגובה רב. אבל יש מקום אחד בעולם שזה לא קורה בו – וזה ברכס ההרים טיין שאן. לאנשים שגרים באזור יש אפילו לחץ דם יותר נמוך מלאנשים שגרים באזורים מישוריים.

5. האדמה באי קימולוס מכילה סבון נוזלי

האי היווני קימולוס נמצא בים האגאי והשטח שלו הוא רק כ-53 ק”מ רבוע. אבל מה שמעניין בו זה שהוא מכוסה בקצף סבון. הקרקע באי מכילה חומר סבוני, שהתושבים משתמשים בו במקום סבון רגיל.

פנגיאה וצל ענקי בדרך אלינו – בואו לבדוק מתי זה יקרה בעמוד הבא


שתפו עם החברים שתפו עם החברים