10 דברים גאוניים שיש בכל בית ספר ביפן ושאנחנו חייבים לאמץ בישראל!

חשבתם שאצלנו מוזר? חכו שתראו מה היפנים עושים!כשהגעתי ליפן חשבתי שנחתתי בפלנטה אחרת. בחיי. תוך זמן קצר הבנתי שההבדל בין היפנים לשאר האנשים בעולם הוא שהם פשוט חייזרים שהתמקמו להם אי שם בסוף העולם ולא נטמעו מספיק טוב במין האנושי.

הכל אצלם נכון, מסודר, קורקטי, מדויק. אין טעויות. אין שחיתות נראית לעין. אף אחד לא ירים שטר מהרצפה מהחשש שיראו אותו חלילה. אפשר לומר, ובצדק, כמעט רובוטים.

ובכל זאת, משהו מזה מרגיש נכון. הכל דופק ומתקתק. הכל נקי, סימטרי, ובעיקר שליו. הנה כמה דברים שלא תראו כאן בחיים ושאולי כדאי לנו ללמוד מהם קצת…

1. ביפן אין מבחנים עד כתה ד’!

היפנים מאמינים שבשלוש השנים הראשונות ללימודים, על הילדים ללמוד להיות בני אדם (אמרתי לכם שהם חייזרים!!). מלמדים אותם ערכים כמו אמפתיה, פיתוח חוש הצדק, חברות, אדיבות, שליטה עצמית וכבוד לזולת.

2. שנת הלימודים מתחילה ב-1 באפריל.

ולא במקרה זוהי תחילת עונת פריחת הדובדבן. לא, לא עובדים עליכם. פשוט אביב מסמל התחלה והתחדשות ואין זמן טוב יותר להתחיל ללמוד משהו חדש בתוך כל היופי הזה.

3. ברוב בתי הספר ביפן לא מעסיקים שרתים ומנקים.

קראתם נכון. מערכת החינוך היפנית לא מעסיקה עובדי ניקיון והתלמידים נדרשים לנקות את הכיתות, הקפיטריה ואפילו את חדרי השירותים. מטלות הניקיון מלמדות את התלמידים את חשיבות העבודה של אחרים, ניקיון אישי וכמובן עבודת צוות.

4. ארוחת הצהריים מוגשת לתלמידים בכתה!

את התפריט של ארוחות הצהריים בבתי הספר ברחבי יפן הרכיבו טובי השפים ביפן והוא מכיל רכיבים איכותיים ומזינים. התלמידים מקבלים את הארוחה הישר לכתה ושם הם מבלים את הפסקת האוכל יחד עם המורה. הם מאמינים שבילוי עם המורה בהפסקה עוזר ליחסי מורה-תלמיד.

5. הם לומדים ולומדים ולומדים. ואז לומדים עוד קצת…

יום לימודים ביפן אורך כ-8 שעות. אחרי הלימודים התלמידים, ברובם, ממשיכים לסדנאות לימוד. מעין קורסי המשך להרחבה ולהעמקת הידע שלהם. כמעט ולא קיימת תופעה של ילד ש”נשאר כיתה” ביפן.

6. קליגרפיה ושירת הייקו הם חלק בלתי נפרד מתכנית הלימודים.

אמנות הקליגרפיה, או בשמה המקורי ה”שודו”, היא כתיבה עדינה של סמלים על נייר אורז. לצד תכנית הליבה התלמידים זוכים ללמוד אמנות זו וגם כתיבת שירי הייקו (שירה מסורתית בעלת מבנה קצר וייחודי ומשמעות עמוקה), כדי לכבד ולשמר את המסורת והתרבות היפנית.

7. תלבושת אחידה זה חובה!

מלבד העובדה שמדי בית ספר מעודדים תחושת קהילתיות ושייכות (וחוסכים הרבה תהיות ותסכול בבוקר), הרעיון מאחורי התלבושת האחידה הוא לטשטש סטטוסים חברתיים ולהכניס את כולם למוד של עבודה.

8. שיעור ההגעה לבתי הספר ביפן הוא 99.99%!!!

טוב, זה כבר אקסטרים לגמרי. אין דבר כזה להבריז או לחתוך הביתה ביפן. הם גם לא מאחרים אף פעם. יותר מזה, 91% מהתלמידים מעידים שמעולם לא קרה שלא הקשיבו למורה בזמן השיעור. WTF?!

9. מבחן אחד בלבד קובע להם את העתיד! (אמאל’הההה)

לקראת סיום התיכון ישנה בחינה אחת שעליהם לעבור. במקביל, הם בוחרים מוסד אחד בלבד ללימודים אקדמאים שהיו מעוניינים ללמוד בו. אם הם לא מקבלים בבחינה ציון שמספק את המוסד הספציפי אותו בחרו הם פשוט לא ממשיכים ללימודים גבוהים. רק 76% מבוגרי התיכון ממשיכים ללמוד.

10. ימי המכללה נחשבים ל”חופש הגדול” של היפנים.

תקופת הלימודים הגבוהים נחשבת לתקופה הטובה ביותר בחיי היפני הממוצע, כך הם מעידים. בעוד אנחנו מרגישים שאנחנו חורשים ומזיעים כמו שלא הזענו אף פעם, הם קוראים לזה החופש שבין בית הספר לחיי העבודה. חומר למחשבה.

מקור: BRIGHTSIDE
שתפו עם החברים שתפו עם החברים