11 עובדות מרתקות על גשם שאין שום סיכוי שהכרתם עד היום!

הגשם סוף סוף הגיע! אבל מה אתם באמת יודעים עליו?!אין דבר יותר כיף מלקום לבוקר של גשם, להריח את הריח המדהים מבחוץ ולהקשיב לטיפות מתדפקות על החלון. כן, אני מהאנשים האלו שממש אוהבים חורף וגשם.

אחרי חודשים יבשים לגמרי ומטרייה שיושבת אבודה בפינה, סוף סוף הגיעו לנו יומיים רטובים שמנסים לסיים את הקיץ הבלתי נגמר הזה!

לכבוד המאורע המרגש, אספנו עבורכם 11 עובדות מפתיעות על גשם – שיהיה לכם לקרוא עם המוזיקה של הגשם ברקע. (וכן, אני יודעת, מחר השמש חוזרת לתפקידה בשיא הכוח… אבל תנו לי ליהנות קצת!)

1. טיפות גשם הן לא באמת בצורה של טיפה!

אלא יותר בצורה של לחמניות המבורגר. המהירות בה גשם יורד משטיחה את הטיפות וגורמת להן להיות שטוחות יותר בתחתית – מה שנראה, בסוף, כמו הצורה של טיפה שכולנו מכירים.

2. המקום הכי יבש בכדור הארץ הוא לא במדבר

היבשת עם כמות הגשם הנמוכה ביותר היא דווקא אנטרטיקה מכוסת השלג! באנטרטיקה יורד כ-165 מ”מ גשם בשנה ממוצעת (לשם השוואה, בארה”ב וקנדה יורד כ-13,360 מ”מ גשם בשנה!)

3. לגשם אין ריח

הריח המוכר והמרענן של הגשם לאו דווקא מגיע מהגשם עצמו, אלא מהאדמה! אצל חלק מהצמחים תמצאו חיידקים שמפרישים כימיקלים לאוויר כאשר יורד גשם, ואותם כימיקלים מפיצים את הריח המדהים הזה.

4. ברכות הגשם

לפי היהדות, גשם מגיע מאלוהים, ולכן לא חסרות ברכות הקשורות לגשם! תוכלו למצוא ברכות שקשורות לרעמים, ברכות הקשורות לברקים, וגם ברכות שאומרים אחרי הופעתה של קשת מהממת בשמיים.

5. גשם לא מתחיל כגשם

אי שם למעלה בשמיים, גשם מתחיל את חייו כשלג. עננים הם בעצם טיפות מים קפואות וגבישי קרח זעירים. גשם נוצר ממים מעורבבים עם קרח שנושרים מתוך העננים – וכאשר אותן טיפות יורדות לעבר החום היחסי של פני כדור הארץ, הן נמסות והופכות לגשם המוכר!

6. בתורה, לגשם יש משמעות מיוחדת

בתורה, גשם הוא סוג של פרס אם מקשיבים ומבצעים את רצונותיו ומצוותיו של אלוהים. באותה צורה, אם לא מקיימים מצוות, העונש עשוי להיות שנות בצורת ואפס גשם (כמו שהשנה הזו מרגישה…)

7. קשת בענן מסמלת הבטחה ביהדות

כולנו מכירים את סיפורו של נוח והתיבה שלו. אם אתם זוכרים נכון, אחרי הסופה פנה נוח אל אלוהים, שהבטיח לו שלעולם לא ישמיד את העולם בצורה כזו פעם נוספת. קשת בענן הייתה הסימן להבטחה זו, ואפילו ישנה ברכה מיוחדת שאומרים כשמופיעה קשת בשמיים.

8. גשם לא תמיד מגיע לקרקע

במזג אוויר חם באופן קיצוני ניתן לעתים לראות גשם גבוה בשמים, אבל הטמפרטורות כל כך גבוהות שהגשם מתאדה עוד לפני שהוא מגיע לקרקע!

9. שיאי גשם

השנה הגשומה ביותר הייתה במקום בשם צ’רפונג’י שבהודו – באותה שנה ירדו 25,400 מ”מ של גשם! היום הכי גשום שתועד אי פעם התרחש באי לה ריוניון שבאוקיינוס ההודי – במהלך ציקלון בשנת 1966 ירדו 1,825 מ”מ של גשם ביום אחד!

10. טיפות גשם גדולות יותר נופלות מהר יותר

טיפות גשם נופלות בדרך כלל במהירות של 22.5 ק”מ לשעה. במהירות כזאת, לטיפה שנופלת מענן רנדומלי מהשמיים, בגובה של 700 מטר, ייקח משהו כמו שתי דקות להגיע לקרקע. אבל בחוקי השמיים אם אתה גדול יותר אתה גם מהיר יותר, וטיפות גדולות במיוחד יכולות להגיע למהירות של 32 קמ”ש. לטיפות זעירות וקטנטנות ייקח בערך 7 דקות להגיע אלינו!

11. הרבה פעמים מתייחסים לגשם כאל ברכה

בתלמוד, גשם הוא כמו ברכה מהשמיים, שמחזקת ומזינה אותנו ברמה הרוחנית – בדיוק כמו שגשם מחזק אותנו ברמה הפיזית. רבי יהודה אפילו השווה את ימי הגשם ליום נתינת התורה!

מקור: aish / תמונות: Pixabay
שתפו עם החברים שתפו עם החברים