11 דברים שלנשים בערב הסעודית אסור לעשות, שיגרמו לכם להגיד תודה שאתן לא גרות שם!

לא משנה מה אתן מדמיינות - זה הרבה יותר גרוע מזה!מבחירת בעל ועד נסיעה בתחבורה ציבורית – בערב הסעודית נשים לא יכולות לעשות כמעט כלום! רחוק מהעין, אבל קרוב ללב – איך לעזאזל נשים חיות במקום בו שיוויון מגדרי פשוט לא קיים?

הכתבה הבאה תפריח מיתוסים ותבהיר אמיתות בנוגע לאיסורים איתם הנשים בערב הסעודית צריכות להתמודד מדי יום והעונשים הצפויים להן במידה ולא יפעלו בהתאם לכללים.

גללו מטה ותגידו תודה שאתן גרות בישראל (הכל עניין יחסי…).

1. הן לא יכולות ללכת לשום מקום בלי “מחרם”

הנשים בערב הסעודית לא יכולות ללכת לשום מקום בלי הבעל שלהן או קרוב משפחה שהוא גבר. לגבר המלווה קוראים “מחרם”. ללא אישורו, נשים לא יכולות לעזוב את הארץ, להשיג עבודה, ללמוד באוניברסיטה או אפילו לעבור ניתוח.

אם האישה צריכה ללכת למשטרה, המחרם אמור להזדהות ולדבר בשמה. הנשים עצמן, לא יכולות להתלונן על המחרם, כמובן.

2. עד לאחרונה – הן לא יכלו להוציא רישיון נהיגה

החוק הזה הפך לאחרונה להיסטוריה. בשנים האחרונות, עברו מספר חוקים באיחוד האמירויות שמטרתם היא שחרור האישה. בספטמבר 2017, המלך של ערב הסעודית הכריז על שינוי בחוק שיאפשר לנשים לנהוג. כמובן שהתהליך מקביעת החוק ועד יישומו לוקח זמן, אבל ביוני האחרון זה קרה! אבל יש קאץ’ –  נשים עדיין יצטרכו את המחרם בשביל לנהוג…

3. איסור על נסיעה בתחבורה ציבורית

טוב, כן מותר לנסוע ברכבת, אבל רק אם זה בקרון נפרד בסוף של הרכבת. רוב האוטובוסים יסרבו להסיע אישה. בגלל כל זה, נשים בערב הסעודית הולכות הרבה ברגל, נוסעות במונית ספיישל או שהמחרם שלהן מסיע אותן ממקום למקום.

4. אישה חייבת ללבוש חיג’אב ושמלה ארוכה ושחורה

הנשים בערב הסעודית מכסות את כל הגוף שלהן ומשאירות רק מעט מהפנים, כפות הידיים וכפות הרגליים. השמלה השחורה שהן לובשות נקראת “עבאיה” והיא מסתירה את כל גופן, והחיג’אב מסתיר את הראש שלהן. הבד עצמו הוא עבה ואסור שידגיש בשום אופן את חמוקיהן. מידת ההחמרה תלויה באיזור – יש ערים קיצוניות יותר ופחות. יש איזורים בהן הנשים גם לובשות ניג’אב שמכסה כמעט את כל הפנים ומשאיר פתח קטן לעיניים.

מוחמד בן סאלמן בן עבדול-עזיז, נסיך הכתר בערב הסעודית, אמר שנשים יכולות לסרב לקוד הלבוש המחמיר. ספק אם הן אכן יסרבו, כי אם אישה נאנסת, היא תמצא אשמה במידה והיא לא התלבשה צנוע מספיק. מה שבעקיפין אומר שאם גבר רואה אישה לבושה באופן לא צנוע, הוא יכול לאנוס אותה, להאשים אותה בפיתוי והיא זו שתיענש.

5. לימודים אקדמאים באוניברסיטה הם אסורים וממילא לא נחוצים

אישה יכולה ללמוד, אבל רק במכללת נשים, שם חלים עליה הרבה מגבלות. זה אולי נשמע מוזר, אבל אחוז הנשים שלומדות במכללה גבוה יותר מאחוז הגברים, אבל איכות ורמת הלימודים היכן שלומדות נשים הוא רחוק מאד מלהיות טוב.

אם המלווה של האישה נותן לה רשות, היא יכולה ללמוד בחו”ל, אבל יהיה לה מאד קשה לקבל מלגה. לרוב הנשים יש השכלה פדגוגית או בתחום המדעים, אבל סביר שהן לא יעבדו בסיום הלימודים.

6. הן לא עובדות הרבה, אם בכלל

רק 17% מהנשים בערב הסעודית עובדות, מה שאומר שרובן בבית עם הילדים. החוק השרעי אינו אוסר על נשים לעבוד ובתנאי שהן לא מזניחות את המשפחה, ועל כן אישה צריכה אישור מגבר בשביל לעבוד.

אפשרויות התעסוקה הן מוגבלות: רופאה, אחות או מחנכת, ובתנאי שהן לא יפגשו גברים במהלך העבודה. לכן, אם מעסיקים רוצים להעסיק נשים, הם חייבים ליצור הפרדה מוחלטת במשרדים, בשירותים ואפילו בכניסה. מה גם שנשים מרוויחות פחות ומקבלות פחות בונוסים ותנאים בסיסיים כמו, בין היתר, ביטוח בריאות.

איסורים שישמעו לכם פסיכיים והעונשים החמורים שהנשים בערב הסעודית מקבלות – בעמוד הבא


שתפו עם החברים שתפו עם החברים