15 עובדות מרתקות על מצרים העתיקה שלא היה לכם מושג עליהן!

יצאנו משם בזמןעבדים היינו במצרים, זוכרים? ושם לא היו כל כך נחמדים אלינו. העבידו אותנו בפרך, הכריחו אותנו לבנות פירמידות, השליכו לנו ילדים ליאור ובגללם אנחנו עכשיו תקועים עם מצות מגעילות ועוגיות קוקוס בפסח.

אבל חוץ מזה שהם היו לא נחמדים, הם גם היו ממש מוזרים. היו להם כל מיני מנהגים שלא היו עוברים היום בעין יפה, מערכת המשפט שלהם היתה די מושחתת ולא תאמינו מה עוד הם גרמו לעבדים שלהם לעשות.

הנה 15 עובדות מפתיעות מאוד על מצרים העתיקה, ורק חכו שתגיעו למספר 9…

1. הם הכינו שפתונים מחרקים

המצרים הפיקו את הצבע האדום למוצרי האיפור שלהם מכתישה של חרקים מסוג כנימת קוכיניאל. אל תדאגו, היום מכינים מוצרי איפור מחומרים אחרים שאינם חרקים.

2. הם השתמשו בעבדים כדי להרחיק זבובים

כן, גם בתקופות הקדומות אנשים סבלו מזבובים ויתושים בקיץ. אבל אז לא היו כל מיני תכשירי הגנה, אז מה הם עשו? לקחו כמה עבדים, מרחו עליהם דבש וקיוו שהיתושים ידבקו אליהם. באמת מזל שיצאנו משם.

3. הם קישטו את הקברים כמו את הבתים והביאו לשם אוכל

המצרים השקיעו הרבה מחשבה בחיים שאחרי המוות. הם חשבו שכשמישהו מת הוא ממשיך לחיות תקופת חיים נוספת ולכן דאגו להביא לו לקבר דברים שהוא יצטרך כמו אוכל, מים, איפור, כלים ואפילו חיות מחמד אהובות או עבדים.

4. פרעה סבל מעודף משקל

נכון בסרטים ובציורים מפעם אנחנו רואים את פרעה כגבר רזה ושרירי? אז חוקרים שביצעו צילומי רנטגן על מומיות הגיעו למסקנה שזה ממש לא היה נכון. מצרים עשירים, ובעיקר הפרעונים, היו ממש שמנים ולא בריאים. תוצאה של אוכל שמן והרבה אלכוהול.

5. הם ביקרו הרבה אצל הפרוקטולוג

יחסית לזמנים ההם, למצרים הייתה רפואה מתקדמת מאוד ורופאים מומחים בהרבה תחומים, כולל רופאי שיניים ומנתחים. אבל הרופא הכי מבוקש היה הפרוקטולוג. נכון רשמנו קודם שהם היו שמנים ולא בריאים? אז הם עשו הרבה טיפולי חוקן בגלל זה.

6. גברים השתמשו באיפור

והיו להם סיבות טובות לכך: קודם כל, האיפור הגן על העור שלהם מפני קרני השמש. שנית, הם חשבו שהאלים יהיו טובים למי שמתאפר ובנוסף הם גם חשבו שאיפור זה בריא. הם לא ידעו באותה תקופה שעופרת וכספית זה לא בדיוק בריא עבורם.

7. ילדים לא לבשו בגדים עד שהתבגרו

לא בגדים וגם לא נעליים. הם ענדו צמידי רגליים, שרשראות וקולרים בלבד.

8. היו להם תקופות ניסיון בנישואים

במצרים העתיקה לא היה רישום נישואים, והזוג פשוט עבר לגור ביחד. אצל הזוגות העשירים נהגו לנסח ‘חוזה’ שמסדיר את העניינים הכספיים במקרה של גירושים. בחוזה הזה בדרך כלל היה סעיף שמאפשר לזוג להיפרד בכל רגע אם הם יגלו שהם לא מסתדרים ביחד.

9. לרוב הגברים היה “מחזור”

במצרים האמינו שגם גברים סובלים פעם בחודש. דווקא גברים שלא סבלו מדימום בשתן, נחשבו לחולים. רוב הגברים סבלו מסכיסטוסומיאזיס, מחלה שנגרמת על ידי תולעת שעוברת בגוף, ולכן זה היה מצב נפוץ.

10. בית המשפט הניח מראש שהאדם אשם

למרות מערכת המשפט המתקדמת במצרים, החוק קבע שאדם שהואשם בביצוע פשע נחשב אשם עד שיוכיח שהוא לא. כדי לבדוק אם האדם או העדים משקרים או דוברים אמת, היו מענים אותם. ולא, לא היו להם עורכי דין.

שוחד, גמדים ועוד קצת חרקים – בעמוד הבא


שתפו עם החברים שתפו עם החברים