9 ערכים שהחברה המודרנית מכתיבה לנו, והם ממש לא נכונים!

הגיע הזמן שנעשה שינוי...כשהיינו ילדים, הייתה הרגשה שכאשר נגדל, נוכל לעשות מה שבא לנו!

אבל הנה, הזמן עבר וגם היום אנחנו לא באמת מחליטים על החיים של עצמו. אנחנו לומדים באוניברסיטה את התואר שאבא רוצה, מתחתנים עם הבחור שאמא אוהבת, וקונים את הדברים שחברות הפרסום מכתיבות לנו לקנות.

בסך הכל, כלום לא השתנה ועדיין אתם חיים לפי מה שהחברה רוצה. לא מאמינים לנו? ריכזנו לכם 9 ערכים שהחברה המודרנית מכתיבה לכם, ואולי באמת הגיע הזמן שתקומו ותתנגדו להם!

1. “אדם מצליח צריך מכונית, דירה, ואת האייפון החדש ביותר”

החברה של היום מקדמת בצורה אקטיבית את החיים למען הנאה שנובעת בעיקר מצריכה: רכישת גאדג’טים חדשים, בשמים של טובי המעצבים, או מחבתות חכמות עם ציפוי נון סטיק.

באותו הזמן, הם מטילים עלינו מודל להתנהגות של ילדים שרוצים לקבל צעצוע חדש כאן ועכשיו. וזה לא משנה אם ברגע שאתם קונים את האייפון החדש תצטרכו לאכול פסטה במשך 6 חודשים, ושהמכונית היקרה שלכם תשב רוב הזמן בחנייה כי לא יהיה לכם כסף לשלם על הביטוח שלה.

2. “למה אני צריכה להיות נחותה מסלבריטי?”

כיום, פסיכולוגים מתארים תופעה זו כחיקוי של סגנון החיים של קבוצות חברתיות אחרות. במילים אחרות, אלה הם ניסיונות לחקות כוכבי טלוויזיה ואנשי עסקים שיש להם מספיק כסף לספק כל גחמה.

אבל כנראה שלנערה מקיבוץ או יישוב קטן לא יהיה מספיק כסף בשביל שמלת ערב של מעצב, חופשה במלדיבים, או הגדלת חזה במרפאה שווייצית יקרה. הבעיה טמונה בעובדה שבאופן תת הכרתי, היא תראה בעצמה נחותה מדיווה כלשהי שמופיעה על השער של מגזין מפורסם ותפתח תסביך נחיתות עמוק שיצמח איתה.

3. “אני לא יכולה לחיות בלי אינסטגרם”

זו נוסחה די פשוטה – ככל שיש לך יותר תמונות יפות במדיה החברתית, כך החיים שלך נראים מוצלחים ומהנים יותר. לפחות זה מה שיחשבו אנשים שלא טסו לחופשה בחו”ל הקיץ או לא היה להם מספיק כסף למסעדה יקרה.

לפסיכולוגים יש דעה נוספת בנושא: הם מאמינים כי אנשים שאוהבים להשוויץ בחייהם נוטים לפתח תכונות נרקיסיסטיות, בעוד שהצופים בחשבונות שלהם עשויים לפתח קנאה ואפילו לשקוע בדיכאון.

4. “אני מנסה ככל יכולתי להיות אמא טובה”

אם את לא עייפה, את לא אמא טובה. זה המוטו לפיו נשים רבות מנהלות את חייהן לאחר שנולד להן תינוק. במיוחד אם הן אוהבות לקרוא מגזינים נוצצים שכוללים אינסוף המלצות של איך לגדל ילדים מוצלחים.

עם זאת, האמהות המושלמות האלה מסיימות את היום כשאין להן זמן לעצמן. פסיכולוגים ומורים כבר מודאגים מזה, ומבהירים כי בשל העובדה שההורים כיום מגוננים יותר מדי, ילדיהם לא יוכלו לקבל החלטות באופן עצמאי או להתרכז בלימודיהם.

5. “זו בושה להיות טבח או תופרת”

במהלך השנים, החברה שלנו יצרה את הרעיון כי אדם ללא השכלה גבוהה שייך ל”רמות הנמוכות”, בעוד שקבלת תעודה הופכת אותו באופן אוטומטי למומחה שכל החברות היוקרתיות פתוחות בפניו.

כתוצאה מכך, איבדנו כמעט לחלוטין את הכבוד לעבודה פשוטה. אין כמעט תלמידים היום אשר יצהירו בגלוי כי הם רוצים להיות תופרת או חשמלאי. בנוסף, אם נולדתם לאבא רופא, אין סיכוי שתוכלו לחשוב להיות ספרים!


שתפו עם החברים שתפו עם החברים