18 סימנים שיכולים לעזור לכם להבין את התינוק שלכם טוב יותר, וכל הורה מתחיל חייב להכיר!

אם יש לכם תינוק קטן בבית, הנה כמה דברים שאתם חייבים לדעת!אם יש לכם תינוק קטן בבית, כנראה גם אתם מחפשים מילון שיעזור לפענח אותו. הוא בוכה כמעט כל היום, משמיע קולות מוזרים ועושה תנועות פתאומיות…  אבל למה? אולי הוא רעב, עייף, קר לו, חם לו, או שזה בכלל הגזים! בתור הורים, אתם בטח מנסים הכל. להחליף חיתול, לתת תרופה נגד גזים, לדחוף לו את הפטמה לפה או לכסות בעוד שמיכה.

לא היה יותר פשוט לדעת מה הוא באמת רוצה? בדיוק בשביל זה ריכזנו לכם 18 סימנים שכל הורה מתחיל חייב להכיר כדי להבין את התינוק שלכם טוב יותר!

הדרך בה הם בוכים

בכי הוא הדרך העיקרית בה התינוק שלכם מבטא את צרכיו במהלך ארבעת החודשים הראשונים לחייו (ואם יש לכם פספוס קטן בבית, אתם בטוח יודעים את זה…). אבל איך תוכלו להבדיל אם התינוק בוכה בגלל רעב, כאב או סיבה אחרת? הנה כמה סימנים שיעזרו לכם:

1. “בכי קורא” – התינוק היה זמן רב לבדו ועכשיו הוא רוצה שתרימו אותו. במצב כזה, הוא יבכה ברציפות למשך 5-6 שניות ואז יעצור למשך 20 שניות, ממש כאילו הוא מחכה לתוצאה. אם לא תגיבו במצב הזה, הוא פשוט ימשיך ככה כמה פעמים עד שהוא יעבור לבכי מתמשך.

2. בכי בגלל רעב – זה יכול להתחיל ב”בכי קורא”, אבל אם לא תרימו את התינוק ותאכילו אותו הבכי ימשיך ויהפוך להיסטרי. התינוק עשוי גם לסובב את ראשו מצד לצד ולעשות עם הפה קולות של אכילה.

3. בכי בגלל כאב – הבכי הזה יהיה מונוטוני, רם וקבוע. מעת לעת יהיו התפרצויות היסטריות שיצביעו על כך שהכאב גובר. עם זאת, במידה והתינוק חולה הבכי שלו עשוי להיות מונוטוני אבל שקט בגלל שאין לו מספיק כוחות להרים את קולו.

4. בכי בגלל תהליכים פיזיולוגיים, כדוגמת גזים, פיפי או מום כלשהו שיכולים לגרום לתינוק אי נוחות – סוג כזה של בכי דומה ליללות וציוצים.

5. בכי בגלל עייפות – כשהתינוק רוצה לישון אבל מסיבה כלשהי הוא לא מצליח להירדם, הבכי שלו ישמע כמו יללה נעלבת, ולאחריה יגיע פיהוק. התינוק גם ישפשף את עיניו ואוזניו.

6. בכי בגלל אי נוחות – הבכי הזה ישולב לעיתים עם נדנוד. התינוק עשוי גם להתקפל ולהימתח. המשמעות היא שהגיע הזמן לבדוק את החיתול שלו או שאולי קר או חם לו.

7. אבל זה לא נגמר בזה… תינוקות קטנים מאד עשויים לבכות גם אם הם רוצים לשנות את האווירה, כשהם מתוסכלים או סתם משועממים.

הקולות שהם משמיעים

רופאת ילדים אוסטרלית, פריסילה דנסטן, לומדת וחוקרת את הצלילים של הגיל הרך (עד גיל 3-4 חודשים) כבר למעלה מ-20 שנה. אלפי תינוקות מלאומים שונים השתתפו בניסויים שלה. פריסילה חושבת שצלילי רפלקס ראשוניים הם בינלאומיים. רק לאחר גיל 4 חודשים, תינוקות מתחילים להשמיע קולות המחפשים תקשורת וכאלה שקשורים יותר לצרכים גופניים.

פריסילה פתחה בית ספר בו היא מלמדת הורים מתחילים להבין את התינוקות שלהם. האמונה היא שהיכולת לזהות בזמן הנכון את הצלילים שהתינוקות עושים יכולה למנוע את הבכי הקרוב.

והנה המילון של הצלילים העיקריים שכדאי שתכירו:

8. ‘נה’ (Neh) – “תנו לי כבר אוכל!”. הצליל הזה מופק כשהתינוק דוחף את לשונו לגג הפה ומופעל על ידי רפלקס היניקה.
9. ‘אי’ (Eh) – “אני עומד לעשות גרעפס!”. הצליל הזה נוצר כאשר עודף של אוויר מתחיל לעזוב את הוושט של התינוק, והתינוק מנסה לשחרר אותו מהפה.
10. ‘או’ (Owh) – “בא לי לישון!”. התינוק מפיק את “צליל העייפות” הזה על ידי קיפול השפתיים לפני פיהוק.
11. ‘אה’ (Heh) – “לא נוח לי!”. תחושות לא נעימות גורמות לתינוק לזוז ולהזיז בעצבנות את ידיו ורגליו. כל התנועות הללו תורמות להפקת הצליל ‘אה’, במיוחד כאשר פיו של התינוק נפתח מעט.
12. ‘עירה’ (Eairh) – “בא לי להפליץ וכואבת לי הבטן!”. הצלילים שהתינוק משמיע מתעוותים והופכים לגניחה כשהוא מתאמץ ולוחץ את הבטן בניסיון להיפטר מהכאב.

התנועות שהם עושים

שפת הגוף של התינוק גם כן מעידה המון על מצבו:

13. קימור של הגב – תינוק מתחת לגיל חודשיים מבצע את התנועה הזו לעיתים קרובות כחלק מהתגובה שלו לכאבי הבטן והגזים. אם הוא מקמר את גבו לאחר האוכל, זה אומר שהוא מלא. אם אתם רואים אותו עושה את התנועה הזו לעיתים קרובות במהלך האכילה, זה עשוי להיות סימן לריפלוקס. אם התינוק כבר עבר את גיל חודשיים, התנועה בדרך כלל תעיד דווקא על עייפות או מצב רוח רע.

14. סיבוב של הראש מצד לצד – התנועה הזו אולי יכולה לשגע אתכם, אבל היא דווקא מרגיעה עבור הקטנצ’יק שלכם. הוא עשוי לעשות את זה לפני שהוא נרדם או כאשר הוא פוגש אנשים לא מוכרים.

15. תפיסה של האוזניים – ברוב המקרים, התנועה הזו רק מראה שהתינוק בוחן את גופו. אבל אם לאחר התנועה מגיע בכי וזה חוזר על עצמו לעיתים קרובות, כדאי שתתייעצו עם רופא.

16. קימוץ אגרופים – סימן לרעב. אם תצליחו לשים לזה לב בזמן, תוכלו למנוע בקלות את בכי הרעב.

17. הרמה של הרגליים – זה סימן לכאבי בטן וגזים. התינוק פשוט מנסה להקל על הכאב בצורה רפלקסיבית.

18. טלטול של הזרועות – התינוק שלכם כנראה נבהל מצליל חזק, אור בהיר מדי או התעוררות פתאומית וזה עורר אצלו את רפלקס הבהלה. במקרה הזה, חיבוק יעזור.

והנה עוד טיפ: רופאי ילדים ממליצים לדבר עם התינוק שלכם בתדירות גבוהה ככל האפשר, להסביר ולהראות לו את הסביבה שלו, אפילו אם נראה שהוא עדיין לא מבין כלום… זה יעזור לו להתחיל לתקשר איתכם במהירות באמצעות צלילים ומחוות אישיות וזה גם עוזר לו להתפתח טוב יותר. שיהיה מזל טוב ובהצלחה עם הקיצוץ בשעות השינה!

מקור: brightside
שתפו עם החברים שתפו עם החברים