19 עובדות היסטוריות שיגרמו לכם לאבד כל תפיסה של זמן!

19 יותיר אתכם בהלם!זוכרים מתי פורסם האייפון הראשון? לפעמים נדמה שהאייפון נמצא בחיינו מאז ומתמיד… אבל הוא דווקא די חדש! האייפון הראשון פורסם באותו הקיץ בו יצא הספר האחרון בסדרת הארי פוטר. מפתיע, נכון?

לפעמים קשה לנו לשים את ההיסטוריה בפרספקטיבה נכונה ולדעת לשייך מה קשור לזמנים עתיקים ומה לזמנים מודרניים. ומסתבר, שלפעמים דברים שמתקשרים לנו לחיים המודרניים, כמו אוניברסיטת הרווארד, קיימים הרבה יותר זמן ממה שציפינו. ריכזנו לכם 19 עובדות היסטוריות מדהימות שיעשו לכם קצת סדר בבלאגן!

1. הארייט הצבה, שמתה בשנת 2006, ראתה את צ’ארלס דרווין

הארייט, צבת הענק המבוגרת ביותר בעולם, נאספה על ידי צ’ארלס דרווין במהלך ביקורו ב-1835 באיי גלאפגוס כחלק ממשלחת שליווה סביב העולם, ומשם הועברה לאנגליה, ולאחר מכן הגיעה לביתה הסופי, אוסטרליה, על ידי הקפטן הפורש של ה”ביגל”.

עם זאת, יש ספק לאמינות הסיפור בגלל העובדה שדארווין מעולם לא ביקר באי ממנו הרייט הגיעה במקור. גילה המשוער היה 175 ולבסוף היא מתה בגן החיות של סטיב ארווין!

Credit: J. Cameron

2. ג’ורג’ וושינגטון מת בשנת 1799. מאובן הדינוזאור הראשון התגלה בשנת 1824. ג’ורג’ וושינגטון מעולם לא ידע שדינוזאורים היו קיימים

הנשיא הראשון של ארה”ב, ג’ורג’ וושינגטון, מת בשלווה בביתו ב-14 בדצמבר 1799, בגיל 67. הוא, כמו כל אחד אחר באותה תקופה, לא ידע כי הדינוזאורים היו קיימים משום שלא הוכרו מדעית עד שנת 1824, כאשר חוקר הטבע הבריטי וויליאם בקלנד תיאר לראשונה את מגלוזאורוס, שנחשב לדינוזאור הראשון שזכה לשם על ידי המדע.

3. מלחמת הכוכבים יצא באותה שנה בה בוצעה ההוצאה להורג בגיליוטינה האחרונה בצרפת (1977)

הסרט “מלחמת הכוכבים” הוצג לראשונה בארצות הברית ב-25 במאי 1977. באותו זמן בו מדע בדיוני עתידני שכזה הדהים קהלים ברחבי העולם, ההוצאה להורג בגיליוטינה שהייתה בשימוש בימי הביניים עדיין התרחשה בצרפת, שם חמידה ג’נדובי “הסרסור הרוצח” הוצא להורג על עינויים ורצח של צעירה. זה היה השימוש האחרון של הגיליוטינה בצרפת, ומאז אף אחד אחר לא הוצא להורג בשום אמצעי.

4. נינטנדו נוסדה כאשר ג’ק המרטש היה עדיין חופשי (1889)

נינטנדו, חברת המשחקים היפנית המשויכת למשחקי וידאו כמו סופר מריו, דונקי קונג, זלדה ודמויות הפוקימון היא למעשה הרבה יותר עתיקה מתקופת משחקי הווידאו. במקור הם הכינו קלפי משחק, והחברה עצמה נוסדה כבר ב-1889, כשהג’ק המרטש הידוע לשמצה יצר מהומה ברחובות לונדון. הזהות האמיתית של המרטש מעולם לא התגלתה, והוא היה החשוד המרכזי ברצח של אישה לא מזוהה שרוטשה לחלוטין. זה קרה רק שבועות לפני שנינטנדו נוסדה.

Credit: meiji150

5. העץ העתיק ביותר בעולם, שעדיין קיים היום (Bristlecone Pine) היה כבר בן 1,000 שנה כאשר אחרון הממותות הצמריות מת

רוצים לבקר משהו שחי כבר מתקופת הממותות הצמריות? מתברר שזה אפשרי! העץ העתיק ביותר בעולם הוא אורן גדול “בריסלקון” הממוקם בהרים הלבנים, קליפורניה, והוא בן 5067 שנה.

כדי לשים את זה בפרספקטיבה נכונה, אוכלוסיות מבודדות של ממותות צמריות על האי וראנגל לא נכחדו עד לפני 4,000 שנה!

6. אסירים הגיעו לאושוויץ ימים ספורים לאחר הקמת מקדונלד’ס (1940)

בעוד שמקדונלד’ס קשורה באופן מסורתי עם הזמנים הטובים והשפע של שנות ה-50 באמריקה, המסעדה הראשונה נפתחה הרבה יותר מוקדם, ב-15 במאי 1940. רק 5 ימים לאחר מכן, הגיעו האסירים הראשונים למחנה הריכוז אושוויץ בפולין.

7. אנה פרנק ומרטין לותר קינג ג’וניור נולדו באותה שנה (1929)

אנה פרנק זכתה לתהילה לאחר פרסום יומנה, שבו היא מתעדת את חייה במחבוא בשנים 1942-1944, במהלך הכיבוש הגרמני בהולנד במלחמת העולם השנייה. זהו אחד הספרים הידועים ביותר בעולם והוא כבר בסיס למספר מחזות וסרטים.

מרטין לותר קינג ג’וניור היה פקיד אמריקאי בפטיסט ופעיל שהפך להיות הדובר הבולט ביותר בתנועה לזכויות האזרח מ-1954 ועד מותו בשנת 1968. קינג ידוע בפעילותו לקידום זכויות האזרח באמצעות אקטיביזם לא אלים ומרי אזרחי.

שני האייקונים האלה להתנגדות נולדו באותה שנה, 1929.

8. מרילין מונרו והמלכה אליזבת נולדו באותה שנה. הנה הן (שתיהן בנות 30 בזמנו) נפגשות בפרימיירה לסרט בלונדון, אוקטובר 1956

שתיהן נולדו ב-1926 ונפגשו זו עם זו פעם אחת, בבכורה של הסרט “קרב נהר לה פלטה” בכיכר לסטר בלונדון. מונרו הייתה שם כדי ללוות את בעלה באותה התקופה, ארתור מילר. אפשר לראות אותה כאן בקו מקבלי הפנים של המלכה הצעירה.

Credit: kirbyfood