19 עובדות היסטוריות שיגרמו לכם לאבד כל תפיסה של זמן!

19 יותיר אתכם בהלם!9. ממותות צמריות עדיין חיו בעידן הפירמידות (2660 לפני הספירה)

מדענים קבעו כי ממותות צמריות עדיין שוטטו על כדור הארץ עד שנת 1650 לפנה”ס, והיה ניתן למצוא את היצורים הענקיים האלה באותה תקופה על אי מול חופי מזרח רוסיה.

בינתיים, העתיקה ביותר מבין “הפירמידות הגדולות” במצרים, הפירמידה של ג’וסר נבנתה בין השנים 2630 לפנה”ס – 2611 לפנה”ס. כלומר, בזמן שהאדם היה עסוק בבניית כמה מהמבנים המדהימים ביותר שנבנו אי פעם, הממותות הצמריות עדיין היו עסוקות בשלהן.

10. אוניברסיטת אוקספורד קיימת מאות שנים לפני שהאימפריה האצטקית נוסדה (בשנת 1428)

האימפריה האצטקית, החלה כברית בין שלוש מדינות. שלוש המדינות שלטו באזור סביב עמק מקסיקו מ-1428 עד שהכוחות המשולבים של הכובשים הספרדים ובני בריתם הביסו אותן בשנת 1521. לתרבות האצטקים היו מסורות מיתולוגיות דתיות עשירות ומורכבות, וגם הישגים ארכיטקטוניים ואמנותיים מרשימים.

בינתיים באנגליה, אוניברסיטת אוקספורד כבר היתה מבוססת היטב. לא ידוע מה תאריך הייסוד שלה, אבל יש עדויות שהתקיימו שם לימודים כבר ב-1096, מה שהופך אותה לאוניברסיטה העתיקה ביותר בעולם דוברת האנגלית, והאוניברסיטה השנייה בגודלה בעולם שעדיין פעילה. היא גדלה במהירות מ-1167 כאשר הנרי השני אסר על סטודנטים אנגלים ללמוד באוניברסיטת פריז.

11. בשנת 1868 אנשים יכלו לקחת את הרכבת התחתית בלונדון לתלייה הציבורית האחרונה שבוצעה בבריטניה

תלייה הייתה עונש נפוץ בבריטניה, ולא בוטלה עד שנת 1868. מייקל בארט היה האחרון שהוצא להורג בדרך זו, בכלא ניוגייט בלונדון, מול קהל גדול של אנשים.

5 שנים קודם לכן, בשנת 1863, התרחשה הנסיעה הראשונה של הרכבת התחתית בלונדון. עם תחנה שהוצבה קרוב לבית הכלא ניוגייט, זה לגמרי ריאלי כי לונדונים רבים לקחו את הרכבת התחתית כדי לראות מישהו מוצא להורג בתלייה.

12. מכונת הפקס הומצאה באותה שנה בה העגלה הראשונה חצתה את שביל האורגון (1843)

מכונת הפקס המקורית, “הדפוס החשמלי של הטלגרף”, נרשמה כפטנט ב-1843 על ידי הממציא הסקוטי אלכסנדר ביין, באותה שנה שבה יצאו כ-1,000 איש מערבה לאורגון, ויצרו רכבת קרונות ענקית על מה שידוע כיום בשם שביל אורגון. זה קבע את הטון עבור הרחבה לכיוון מערבה בארה”ב, וכן תחילתה של ‘ההגירה הגדולה’.

13. אקסטזי הומצא באותה שנה שהטיטניק טבעה (1912)

ה”טיטניק” טבעה ב-1912 ושקעה באוקיינוס ​​האטלנטי הצפוני, ארבעה ימים לתוך המסע שלה מסאות’המפטון לניו יורק.

באותה שנה, ענקית התרופות “מרק” התעניינה בפיתוח חומרים שעצרו דימום לא תקין, ואחד הכימאים שלהם, אנטון קוליש, סינתז את האקסטזי כדי למנוע רישום פטנט על ידי המתחרים, חברת “באייר”. התרופה לא היתה עניין מיוחד ל”מרק” באותה תקופה, והם חזרו לחקור את החומר רק לאחר כמה שנים.

בשנת 1975 השפעות פסיכואקטיביות של התרופה החלו להילקח ברצינות, ושימוש פנאי החל להתפשט לאחר מכן באמצעות רשתות אישיות של פסיכותרפיסטים, פסיכיאטרים ומשתמשים פסיכדליים.

14. הנסיכה דיאנה ואמא תרזה מתו במרחק ימים ספורים זו מזו בשנת 1997

הנסיכה דיאנה נהרגה בתאונת דרכים בפריז ב-31 באוגוסט, בעוד אמא תרזה מתה ב-5 בספטמבר לאחר מאבק עם בריאות ירודה. היא מתה בהודו וקיבלה הלוויה מממשלת הודו, בהכרת תודה על שירותה לעניים מכל הדתות במדינה.

15. צ’רלי צ’פלין ואדולף היטלר נולדו שניהם בשנת 1889. ועוד פרט מעניין, צ’פלין אפילו שיחק את היטלר בסאטירה “הדיקטטור הגדול” בשנת 1940.

הדיקטטור הגדול הוא סרט סאטירה אמריקאי משנת 1940, שנכתב, הופק, בוים, על ידי הקומיקאי הבריטי צ’רלי צ’פלין, שגם כיכב בתפקידים הראשיים.

סרטו של צ’פלין קידם גינוי מעורר מחלוקת כנגד אדולף היטלר, בניטו מוסוליני, פאשיזם, אנטישמיות והנאצים. בעת פרסומו הראשון, ארצות הברית הייתה עדיין בשלום עם גרמניה הנאצית. צ’פלין משחק שם את התפקידים הראשיים: דיקטטור פשיסטי אכזרי וספר יהודי נרדף.

אגב, צ’פלין והיטלר היו בני אותו גיל, שניהם נולדו ב-1889.

Credit: Bettmann

16. אוניברסיטת הרווארד לא הציעה שיעורי חשבון במשך שנים ספורות לאחר הקמתה … כי החשבון עדיין לא הומצא!

החשבון המודרני פותח במאה ה-17 באירופה על ידי אייזיק ניוטון וגוטפריד וילהלם לייבניץ (בנפרד זה מזה), אבל אלמנטים ממנו הופיעו כבר ביוון העתיקה, ואז בסין ובמזרח התיכון, ומאוחר יותר באירופה של ימי הביניים ובהודו.

הרווארד הוקמה בשנת 1636 ונקראה על שם איש הדת הראשון שלה, ג’ון הרווארד. הרווארד הוא המוסד הוותיק ביותר בארה”ב להשכלה גבוהה, וההיסטוריה שלו, השפעתו ועושרו הפכו אותו לאחת האוניברסיטאות היוקרתיות ביותר בעולם. חשבון אמנם היה מחוץ לתוכנית הלימודים בשנים הראשונות מסיבות ברורות, זה עדיין לא הומצא!

17. צ’רלי צ’פלין מת בשנת 1977, באותה שנה בה אפל נוסדה

עוד קשר מפתיע בין שתי תקופות שונות – הסרטים הדוממים של צ’רלי צ’פלין ותחילת עידן המחשב.

צ’פלין נפטר בגיל 88 בשנת 1977 בשווייץ, לאחר שסבל משבץ בשנתו. אפל מחשבים התאגדה באותה השנה, וזה רק מראה כמה מהר הטכנולוגיה התקדמה בשנים שלאחר המלחמה.

18. מגדל אייפל נחנך בשנת 1889, ובאותה שנה ואן גוך צייר את יצירתו המפורסמת “ליל כוכבים”

בין עבודותיו הטובות ביותר של ואן גוך, “ליל כוכבים” הוא גם אחד הציורים המוכרים ביותר בתולדות התרבות המערבית. אחד המבנים המוכרים ביותר, מגדל אייפל, נבנה באותה שנה בו צייר ואן גוך את יצירת המופת שלו, 1889.

המגדל אמור היה לשמש רק ככניסה ל”יריד העולמי” שנערך בפריז, אך כפי שאנחנו יודעים, הוא הפך למבנה קבוע ואהוב מאוד בקו הרקיע של פריז. 1889 היתה שנה מעולה ליצירות אייקוניות!

19. הארי פוטר ואוצרות המוות פורסם בקיץ 2007. באותו קיץ הוצג הדגם הראשון של האייפון

הספר השביעי והאחרון בסדרת הארי פוטר, הארי פוטר ואוצרות המוות, שוחרר בשנת 2007, וסיים סדרה שהחלה ב-1997 עם פרסום הספר הראשון, הארי פוטר ואבן החכמים.

באותה שנה קרה משהו שכנראה הרג את הרצון של הילדים לקרוא – פורסם האייפון הראשון!

מקור: boredpanda
שתפו עם החברים שתפו עם החברים