6 דברים שבחיים לא דמיינתם שיכולים לקרות אם כולנו היינו הופכים לטבעונים!

לא נכנסים לכם לצלחת, רק רוצים לגרום לכם לחשוב...אתם כבר יודעים מה תאכלו לארוחת צהריים היום? סלט שהבאתם מהבית, סנדוויץ’ שאמא הכינה או שווארמה בפינה של הרחוב?

זה לא משנה מה תאכלו, או אם אתם מקפידים על צמחונות, טבעונות או שאתם קרניבורים גאים. הכתבה הזאת לא באה להטיף לכם לשינוי, אלא רק לנסות לעורר מחשבה.

אנחנו חשופים כל הזמן למחאות של טבעונים, חלקן יותר בוטות חלקם פחות, על ההתעללות בבעלי חיים ועל למה כולם צריכים לשנות את דרכי האכילה שלהם. אבל חשבתם פעם מה באמת יקרה אם כל העולם יהפוך לטבעוני?

כמו בכל דבר, יש יתרונות, ויש חסרונות. מוזמנים לעבור פה על הרשימה שקרוב לוודאי לא תשנה את דעתכם, אבל אולי כן תצליח לעורר איזה דיון בנושא.

1. כמות עצומה של חיות חווה יסתובבו בתוך האוכלוסיה

לרוע המזל, לשחרר את כל חיות המשק לחופשי לא יהיה כל כך קל. חזירים וכבשים אולי כן יצליחו להסתגל לחיים בטבע, אבל לבהמות אחרות ובעיקר לתרנגולות יהיה קשה להסתגל כי הם שונים מאוד מהאבות הקדמונים שלהם.

וגם אם החיות כן יצליחו לעבור לחיות בטבע, רבות מהן יסבלו מרעב ומבריאות לקויה. קחו לדוגמה את הפרות בהודו (בתמונה משמאל), שם הם נחשבות קדושות אבל עדיין צריכות לחפש לעצמן אוכל בפחי אשפה וזה לא ממש בריא עבורן.

באופן כללי, הרוב המוחלט של חיות המשק תלויות בבני אדם ויהיה להן קשה לשרוד בטבע. לשחרר אותן לחופשי כנראה יביא אותן למוות איטי מרעב, מחלות, והתקפות של טורפים.

אבל יש גם אופציה אחרת – יצירה של חוות שימור עבור חיות משק. זה יהיה יקר, יכלול התערבות של בני אדם ולא ברור מי יישא בעלות הגבוה. קרוב לוודאי שתהיה כמות גבוהה של מתנדבים לפרויקט, אבל גם הם מתישהו יצטרכו להמשיך בחייהם.

2. בעיות כלכליות יצוצו

הבעיות האלו הן בלתי נמנעות, וקרוב לוודאי שכבר זמן קצר אחרי שהעולם יהפוך לטבעוני נרגיש את השינוי. יש מדינות בהן הכלכלה תקרוס לחלוטין, חוות ייסגרו כי לא כולן יצליחו לשנות את הייצור מבשר לירקות, פירות ודגנים.

יכול להיות שהשינויים יהיו פחות קיצוניים אם המעבר יעשה בצורה הדרגתית ועם תכנית מסודרת. אבל בכל מקרה, יש מדינות שאין להן אפילו זמן לחשוב על טבעונות כי אצלן המחסור באוכל הוא גדול, וכל מה שאכיל טוב עבורן.

3. האקולוגיה של כדור הארץ תשתנה

ברגע שכמות הבקר תרד, גם פליטת גז מתאן לאטמוספירה תרד בצורה משמעותית. גם השטחים בהם השתמשנו לגידול בעלי החיים או גידול מזון עבורם – כבר לא יהיה בהם צורך יותר, וכנראה הם יחזרו להשתלב עם הסביבה הטבעית שלהם.

אבל יכול להיות גם שאותם שטחים פשוט יעברו לשמש כמקום לגידול של ירקות ודגנים, כי הצריכה שלהם תגדל באופן משמעותי על מנת להאכיל את כל העולם הטבעוני.

כדאי גם לציין שהגידול של האוכל החדש יפגע במידה מסוימת בחיות הקטנות. הדברה של מכרסמים למשל כדי למנוע מהם לפגוע ביבול, ופגיעה במקומות המחיה הטבעיים של כל חיות השדה הקטנות.

4. הבריאות של האוכלוסיה תשתנה

לפי מחקרים, אוכל טבעוני מפחית את הסיכונים לחלות בסכרת, יתר לחץ דם, מחלות לב וסוגים של סרטן. בנוסף דיאטה טבעונית עוזרת להורדה במשקל, כפי שאפשר לראות בתמונות למטה של אנג’י סדהאי, גסטרואנטרולוגית שהפכה להיות טבעונית לפני 10 שנים.

אבל האם זה אומר שכל הטבעונים הם אנשים בריאים? מסתבר שזה לא בהכרח נכון. אם התזונה שלהם לא מאוזנת, טבעונים יכולים לפתח מחסור בפרוטאין, סידן, ברזל, ויטמין D ו-ויטמין B שיכולים להוביל למחלות אחרות. ויש גם אנשים שפשוט לא יכולים לצרוך רק ירקות בגלל אלרגיה לסויה, אגוזים, חיטה ומוצרים אחרים שמרכיבים את הדיאטה הטבעונית.

View this post on Instagram

Have you ever considered a one month self challenge to improve your health or lose weight? . We all had family and friends who died young due to preventable diseases such as heart disease. In order to live a long healthy life, and spend more quality time with your loved ones, start eating a healthy plant-based diet, or at least challenge yourself to eat plant-based for 1 month. . To give yourself this wonderful gift of health, go to www.veganuary.com and start your life-changing journey in January. Veganuary provides all the tools you need such as various recipes, and a “starter kit” for a one-month self challenge. . Tag a family or friend to join you, or tag a family/friend who should try this. . Make a public declaration on IG, start your journey, post pictures of your food, post progress selfies, and most importantly have fun 😀 . Remember to tag me for support and to cheer you on. Ask me questions because I’m here to help. . . . . . #veganuary #veganuary2018 #doctorangie #weightlosstransformation #weightlossgoals #weightlossinspiration #weightlossmotivation #weightloss #losingweight #mommytransformation #fitmomy #healthymom #weightlossjourney #instagramfollowers #veganpower #veganlife #fitfood #vegangermany #vegansofinstagram #vegangirl #vegansofig #highcarb #whatveganseat #veganmuscle #veganism #veganfit #plantpowered #veganshare

A post shared by Dr. Angie Sadeghi, MD (@angie.sadeghi) on

צריך גם לשים לב לתזונה של ילדים, בעיקר תינוקות שמתבססים בעיקר על חלב אם או תחליפים דומים. יכול להיות שיהיו הורים שירצו שגם הילדים שלהם יהיו “טבעונים עד הסוף” וינסו לתת להם תחליף חלב על בסיס צמחי. למרבה הצער מקרים כאלה כבר קרו וחלקם הסתיימו בטרגדיה. בכל מקרה, גוף שגדל צריך כמות יפה של חלבון או תחליף דומה להתפתחות תקינה, וכדאי שההורים ידאגו לזה לפני שהם דואגים להשקפות העולם שלהם.

ההימנעות לחלוטין מבשר לא בהכרח אומרת שתזדקנו יותר לאט מאלו שצרכו בשר מידי פעם. קחו למשל השוואה בין הסופרת גיליאן מקאית’ ומבקרת המסעדות נייג’לה לוסון. שתיהן בנות 58, מקאית’ מקפידה על דיאטת ירקות ולוסון ממש לא שומרת מרחק מבשר.

5. אנשים ינסו לגרום לחיות המחמד שלהם להיות טבעוניות

זה כבר קורה היום, ואתם יכולים לראות בתמונה למטה כלב שמביאים לו רק אוכל טבעוני. האישה הזאת מבטיחה שהכלב נהנה מהתזונה הטבעונית שלו. גולשי האינטרנט דווקא לא מסכימים איתה, ואומרים שאכילה יומית של רסק ירקות יכולה לגרום לו לאלרגיות, שלשולים, נפיחות ובעיות אחרות. וזה ממש לא המקרה היחיד, כי מזון טבעוני לכלבים וחתולים כבר קיים על המדפים לא מעט זמן.

יחד עם זאת, כלבים בדומה לבני אדם יכולים לאכול אוכל שמקורו גם בחי וגם בצומח, ובאופן תאורטי יכולים להפוך לטבעונים מבלי להיפגע. המידע הזה שנוי במחלוקת כי עדיין לא נערכו מחקרים מעמיקים בנושא. אבל חתולים כן יצטרכו מזון חיות, כך שלהכריח את החיות לעבור למזון טבעוני יכול להיחשב כהתאכזרות אליהם בדיוק באותה רמה כמו האכזריות שהטבעונות יוצאת נגדה.

נכון להיום, קשה לקבוע אם האנושות אי פעם תוותר על מזון שמקורו בבעלי חיים. בכל מקרה, כל אחד מאיתנו, ללא קשר להשקפות חייו ומקורות התזונה שלו, יכול לתרום להפחתת ההתאכזרות לחיות. אנחנו צריכים להיות יותר זהירים עם הסביבה שלנו, הטבע, בעלי החיים וגם האנשים שמסביבנו. והכי חשוב, ללמד את הילדים שלנו את החשיבות של סובלנות ונחמדות.

מה אתם אומרים, יש מקום לדו שיח בנושא? נראה לכם ששינוי עולמי הוא אפשרי?

מקור: brightside
שתפו עם החברים שתפו עם החברים