8 הרגלים מעצבנים בטירוף של ילדים, שמתברר שהם נורמלים וככה אתם צריכים להתמודד איתם!

העצות האלה יצילו אתכם בדיוק ברגע הנכון!כל הורה מפחד מהרגע שהתינוק המלאכי שלו יהפוך למפלצת קטנה – יזרוק דברים על הרצפה, יבכה בלי סיבה, יצעק במקומות ציבוריים ויגיד “לא” לכל דבר שיבקשו ממנו!

במקרים כאלה, הורים בדרך כלל יפנו לרופא, לפסיכולוג או אולי לאמא שלהם (כי היא כבר הייתה שם…), אבל רגע לפני שאתם נלחצים, כדאי שתשאלו את עצמכם האם ההרגלים המעצבנים האלה באמת כאלה גרועים?

מסתבר שלא כל כך… חקרנו עבורכם כמה התנהגויות לא נעימות של הילדים שלכם, וקודם כל אתם יכולים להיות רגועים – הם בסדר.

דבר שני, המשיכו לגלול וגלו איך כדאי לכם להתמודד עם זה!

1. תמיד עונים “לא”

ילדים טובים ושקטים פתאום מתחילים לסרב לכל מה שהוריהם מציעים להם, אפילו כשזה נוגע לדברים שהם אוהבים.

מה קורה:

ככלל, תקופת “לא” מעידה על כך שהילדים התחילו להבין שהם יכולים להתווכח. זה בדרך כלל מתרחש כאשר הילדים בני 2.5 עד 3 שנים. הם סוף סוף מבינים שהם יחידים ולא חלק מהוריהם, ומנסים למצוא את מקומם במשפחה.

מה לעשות:

תהיו סבלניים ואל תנסו לדכא את רוח המרד של ילדכם. תנו להם לקבל החלטות ולהיות עצמאיים יותר. אם למשל תציעו להם כמה אופציות ללבוש מתוכן הם צריכים להחליט מה ילבשו לגן, הם ירגישו עצמאיים יותר והויכוחים יתמתנו. בדרך הזו, הילדים שלכם יסמכו עליכם יותר וירגישו בטוחים יותר.

2. שואלים את אותה שאלה שוב ושוב ושוב…

הילדים שלכם לא רק חוזרים על אותו הדבר שוב ושוב, אלא הם גם דורשים את התגובה שלכם. נשמע לכם מוכר? לפעמים אמהות לא מצליחות להבין מה הילדים שלהן רוצים והילדים מתרגזים אם הם לא מקבלים תשובה. התנהגות כזו יכולה לשגע אפילו את ההורים הרגועים ביותר.

מה קורה:

חזרה היא הדרך הטובה ביותר לזכור איך ומתי נעשה שימוש במילה מסויימת וכיצד משמעותה משתנה בהתאם למצב ולזמן. בנוסף, הילדים מתרגלים את האינטונציה והצלילים שלהם. 

מה לעשות:

זכרו כי החזרה היא צעד כדי לשלוט בדיבור. עודדו את ילדיכם, שוחחו איתם יותר: “תקופת החזרה” תסתיים מתישהו, אבל התגובה השלילית שלכם עלולה לגרום לבעיות בעתיד.

3. מתעוררים בלילה לעיתים קרובות

הילדים שלכם נכנסים למיטה ובדרך כלל מתעוררים באותה שעה בכל בוקר, אבל פתאום הם מתחילים להתעורר בשעה 3 לפנות בוקר ואפילו לבכות. ככל שזה קורה לעתים קרובות יותר, כך קשה יותר להשלים עם ההרגל זה.

מה קורה:

הפרעות שינה בדרך כלל מתרחשות בגלל רגשות ומידע חדש שהתקבל במהלך היום. אם הילדים לא רוצים לישון, הם כנראה חוו רגשות עזים בערב. ולפעמים שליטה במיומנויות חדשות עלולה גם לגרום להתנהגות נרגשת במיוחד: פסיכולוגים של ילדים חושבים שילדים רוצים לנסות את המיומנויות החדשות שלהם כמה שיותר עד שהם מוכנים להקריב את שנתם.

מה לעשות:

ראשית, נסו לתכנן את כל הפעילויות שלכם לחלקו הראשון של היום. אם הילדים שלכם עדיין לא רוצים לישון בלילה, אל תשתגעו. בלו איתם קצת, הם בטח ירגעו לאחר כמה דקות ויחזרו למיטה.

4. לא רוצים להקשיב לכם

בבוקר, אתם צריכים לשים את הילדים בגן וללכת לעבוד, אבל להם יש תוכניות קצת שונות: הם זורקים את ארוחת הבוקר שלהם, רצים, צורחים, ולא רוצים לצחצח שיניים. זה ממש לא הזמן להפוך לדרמה קווין, נכון?

מה קורה:

לדברי הפסיכולוג ג’ון גוטמן, חוסר השלווה של הילדים הוא הדרך שלהם להזמין אתכם לשחק. עבור ילדים, משחק הוא הדרך העיקרית שלהם לגלות את העולם. הילדים שלכם מתעוררים מלאי אנרגיה ואתם לא צריכים להאשים אותם שהתכניות שלכם קצת שונות…

מה לעשות:

בדקו מחדש את לוח הזמנים שלכם. ייתכן שתרצו לנסות להתעורר מוקדם יותר כדי שיהיה לכם זמן לשחק עם הילדים שלכם. אם האפשרות הזו ממש לא מתאימה לכם, נסו להבין אותם ולתת להם לשחק לפחות במשך 15-20 דקות לפני שתצאו מהבית.

בדף הבא, יש עוד כמה דברים שממש כדאי שתדעו…


שתפו עם החברים שתפו עם החברים