8 סימנים שגדלתם במשפחה רעילה!

חשים חרדה לעתים קרובות? לא יודעים להתמודד עם כישלון? אולי גדלתם במשפחה רעילה...התפרצויות זעם, חרדה, הסתרת רגשות אמיתיים והערכה עצמית נמוכה – למרבה הצער, הורים מסוימים מצליחים להעביר לילדיהם את כל התכונות השליליות הללו.

אגואיזם ואדישות לרגשות הילדים, משפיעים עליהם מאוד. כתוצאה מכך, הילדים מתחילים לבקר את עצמם, מרגישים חסרי אונים וסובלים מבעיות בחייהם החברתיים.

אז הגיע הזמן להכיר את העולם הפנימי שלנו טוב יותר ולדעת מהן הסיבות לפחדים והחרדות שלנו. ריכזנו עבורכם 10 סימנים שמצביעים על כך שגדלתם במשפחה “רעילה”. מוכנים? גללו!

1. אתם מפחדים ממניפולציות

משפחות רעילות משתמשות במניפולציות לעתים קרובות כדי לשלוט בבני משפחה אחרים. על בסיס יומיומי התנהגות זו אינה תקינה והופכת להתעללות רגשית. זה יכול לגרום לכם להרגיש שאתם סומכים פחות על האנשים הסובבים אותכם ולמנוע מכם לקיים מערכות יחסים.

2. יש לכם קשיים באינטראקציה חברתית ואתם לא בוטחים באנשים

כשמישהו מתבגר באווירה מתוחה, סביב מניפולציות והתעללות נפשית אחרת, זה משאיר חותם. יש הורים שאולי לא הצליחו לספק לילדיהם את התמיכה הנדרשת, ובתרחיש אחר, מישהו עשוי לגור במשפחה בה הוא מרגיש שהוא תמיד צריך להיות במשמר. בהמשך יהיה קשה לנער את התחושה שאתם כל הזמן צריכים להיות במצב זה. בסוף, אתם יכולים לפתח קושי להאמין לאנשים אחרים ולהיפתח בפניהם.

אנשים שגדלו בחוויה מתמדת של התעללות גופנית ורגשית, התעללות והזנחה, יוצרים תמונה משלהם על מערכות יחסים. אנשים אלו אולי לא מבינים איך נראה קשר אכפתי ובריא בין אנשים. הם תמיד מחכים, בתת המודע, שאנשים סביבם יאשימו אותם או יגיבו בצורה שלילית אחרת כלפיהם.

3. אתם מתקשים לקבל כישלון

ילדים שגדלו בסביבה רעילה עשויים להרגיש כל הזמן שהם לא מספיק טובים, או אפילו חסרי ערך. ייתכן שההורים שלהם תמיד דרשו דרישות מוגזמות והאשימו אותם אם הם לא היו עונים על הציפיות שלהם. בעיקרון, הם פיתחו הערכה עצמית נמוכה והיעדר טיפול עצמי. זו הסיבה שהטעות או הכישלון הכי קטנים יכולים להחריף את המצב ולהוביל להתפרצויות זעם.

4. תחושת הזהות העצמית שלכם חסרה

הערכה משפחתית חיובית היא גורם קריטי עבורנו כאשר אנו מדברים על בריאותנו הנפשית. זה חשוב באותה מידה כמו התחושה של להיות נאהב ושייך. אם מערכת היחסים בין ילד להוריו היא מתעללת, הילד עשוי להיתקל בבעיות בעולמו הפנימי, בזהותו ובהערכה העצמית שלו. זה מוביל לתופעות שליליות כמו חרדה ואפילו דיכאון.

5. אתם מבקרים את עצמכם הרבה

הערכה עצמית נמוכה, שנוצרה על ידי הורים רעילים, גורמת לילד להרגיש טיפש, לא ראוי ולא ראוי לקבל משהו טוב יותר. בכל דבר שהילדים האלה עושים הם מבקרים את עצמם, מהססים ובעלי מחשבות שניות. הם קיבלו שהם גרועים מאחרים, מה שגורם להם לסבול נפשית, אך הם אינם יכולים לשנות את המצב מכיוון שהם אינם מקבלים את התמיכה הנפשית הדרושה.

6. אתם שמים את הרגשות שלכם במקום האחרון

הורים שפוגעים מילולית או פיזית בילדיהם, מזניחים את הרגשות שלהם. בנוסף, אם הילדים מנסים לבטא את רגשותיהם, זה יכול להוביל להתעללות רבה יותר מצד המשפחה. כתוצאה מכך, ילדים מתרגלים להסתיר את הכאב, התרעומת והכעס שלהם. בהמשך חייהם, הם עשויים להתחיל לתעדף רגשות של אחרים מעל שלהם.

דיכוי רגשות משפיע לרעה גם על הזהות העצמית של האדם. אנשים כאלו מתקשים להבין מי הם, איך הם מרגישים ומה הם רוצים בחיים שלהם. אז הם לא מצליחים להתפתח בעצמם בתחומי החיים החשובים להם, מכיוון שבאופן מנטלי הם תמיד מושפעים על ידי אי וודאות וחוסר קרבה מהעבר.

7. אתם מרגישים תמיד כמו ילד חסר אונים

הורים רעילים מסרבים לפעמים להכיר בילדם כמבוגר. לא משנה מה הגיל של הילד, הורים אלה עשויים תמיד להתייחס אליו כאל תינוק חסר אונים. הם רוצים לשלוט ולפקוד, ואם הם יתמודדו עם התנגדות כלשהי, הם יעלבו כדי לגרום לילד שלהם להרגיש אשם.

אם אוסרים על ילד לקבל החלטות בעצמו, פולשים לפרטיותו ולא נותנים לו להרגיש עצמאי, זה יכול להזיק לבריאותו הנפשית. הוא עלול לפתח חרדה, לפחד מהתחלת משהו חדש ולא להיות מסוגל להשתלב בחברה.

8. אתם חשים חרדה לעתים קרובות

ילדים המגיעים ממשפחות רעילות מאובחנים לעתים קרובות עם הפרעות חרדה. זה קורה בגלל אי-יציבות משפחתית, התעללות נפשית ופיזית וחוסר ביטחון. ילדים עם חרדה חווים קשיי ריכוז, ועשויים לחוות רגזנות, חוסר מנוחה, דאגה ומתח.

 איורים: Natalia Breeva / מקור: Bright Side
שתפו עם החברים שתפו עם החברים