8 בעיות פסיכולוגיות ונפשיות נסתרות שאפשר לזהות בקלות לפי איך שאתם מסדרים (או לא מסדרים) את הבית שלכם!

מנקים את הבית רק בפסח? כדאי שתקראו את זהנכון שעכשיו פסח ובטח ניקיתם, שטפתם, רחצתם, סידרתם, שאבתם, זרקתם וכעסתם על מי שלא עזר / הפריע לכם. אבל בואו נשים את זה רגע בצד ונודה באמת – כולנו אנשים קצת בלאגניסטיים. אצל כולנו הבתים לא תמיד מסודרים ונקיים.

בית קצת מבולגן זה נורמלי, אין מה להתרגש. אבל יש מצבים שהם חורגים מהנורמה, ואליהם צריך לשים לב. דחיינות, אגרנות וגם חוסר בגרות – כל אלו יכולות להיות בעיות נפשיות שיש לאנשים שהבית שלהם במצב רע.

הנה 8 סימנים שאתם צריכים לשים לב אליהם.

1. כשהבלאגן “מוחבא” בארונות, מגירות וקופסאות

במבט ראשון, הדירה אולי מסודרת, הריצפה נקיה וכל הדברים במקום. אבל כשפותחים מגירה במטבח או ארון בחדר השינה, מתגלה האמת המרה. בגדים זרוקים, כלי כתיבה, כרטיסי אשראי ישנים, וכו’ וכו’.

אם גם אתם כאלו, אולי אתם סובלים מאישיות דרמטית. אנשים כאלו אוהבים להציג את התכונות הטובות שלהם ועושים הרבה כדי להרשים אנשים אחרים. לאנשים כאלו קל יותר להחביא את כל הדברים שהם לא צריכים במקום לזרוק אותם, והם גם יעדיפו שהבית יראה מסודר, אבל לא בהכרח נקי.

2. כשאין אפילו התחלה של שיפוצים או תיקונים בדירה

יש אנשים שיכולים להעביר שנים בדירה עם ברז דולף, קירות מתקלפים ודברים שעדיין באריזות המקוריות שלהם במקום בארון. העיקר לא להוציא כסף על תיקונים, כדי שישאר כסף לקניות אחרות. יכול להיות שהם פשוט מתייחסים אל הדירה שלהם כמקום זמני, כאילו הם אוטוטו עוברים לעיר אחרת או מוצאים עבודה בחו”ל. הם מחכים לשינוי בחיים, אבל הוא לא מגיע והם נשארים בדירה כמה עשורים.

מבחינה פסיכולוגית, לאנשים כאלו יש נטייה לחיות בעתיד ולראות הכל במשקפיים ורודים. הם מתייחסים לחיים שלהם כמו שהם עכשיו כמשהו זמני והם רק צריכים לסבול עוד קצת והכל יסתדר. ויחד עם זה, אין להם תכנית כלשהי לשינוי המצב. הם רגילים לחיות ככה וממשיכים לקוות שמשהו יקרה.

3. כשהבלאגן נמצא בחדר העבודה

יש לא מעט אנשים שעובדים מהבית. יש כאלו שמעדיפים לסדר הכל לפי תיקיות ולשים על המדף, ויש את אלו שמערבבים הכל. דפים, עפרונות, עטים, צלחות ואפילו מחשבים ניידים. ואם אתם גם כאלו, אולי יש לכם ביטחון עצמי גבוה וגם קצת חוסר בגרות.

אם השולחן שלכם מבולגן, אבל אתם עדיין מצליחים לעבוד ויודעים למצוא את כל מה שאתם צריכים, זה לא בהכרח דבר רע. לעיתים קרובות שולחן מבולגן הוא סימן ליצירתיות וכושר המצאה.

ואם אתם מחזיקים על השולחן גם דפים עם כתב יד (רשימות, ציורים ודברים אחרים שלא הודפסו), אז כנראה גם אצלכם השולחן לא ממש מסודר, אבל יש לכם רעיונות יצירתיים ולא שגרתיים.

4. כיור מלא כלים, פח מלא זבל וסל מלא כביסה

אף אחד לא אוהב לנקות. אבל יש אנשים שפשוט שונאים את זה, עד למצב שהם מפחדים מזה. ואז כל הזבל מצטבר במרפסת, וכל הכלים נערמים בכיור עד שנגמרים הכלים. למצב הזה יש שם שאתם בטח כבר מכירים – דחיינות. והיא לרוב מתממשת כשמדובר במטלות יומיומיות בבית, ומגיעה עם תירוצים כמו ‘אין לי זמן עכשיו’ ו-‘אני אעשה את זה מחר’.

אם גם אתם סובלים מזה ורוצים שינוי, נסו להתחיל בדברים קטנים. למשל לשטוף את הכלים ישר אחרי האוכל, או להוציא את הזבל פעם ביום. זה יעזור לכם ליצור שגרת הרגלים בריאה, שאתם תצטרכו בעתיד בעבודה או במערכות יחסים.

5. כשיש הרגשה שאף אחד לא גר שם

אם אתם סטודנטים, זה די הגיוני שיהיה לכם בית די ריק עם מעט מאוד רהיטים ורק דברים שימושיים כמו מקרר ומיטה. כשהבית הוא רק כדי לישון בו וכמעט לא מעבירים בו זמן, אז זה לא באמת משנה כמה דברים יש לנו. אבל לרוב, אנשים שעברו את השלב הזה בחיים, מחפשים שיהיה להם בבית כמה שיותר דברים שיעזרו להם להרגיש בנוח ושיוכלו באמת לחיות בו. בית ריק יכול להצביע על חוסר בגרות. כאילו מי שגר בו מחכה שמישהו אחר יגיע ויהפוך אותו לבית אמיתי עבורו.

6. שאריות אוכל בכיור

המטבח אמור להיות המקום הכי נקי בבית, כי שם אנחנו אוכלים ומבשלים. כתמים של שמן, שאריות אוכל וכוסות קפה ריקות זה גם לא אסתטי, וגם יכול להיות מסוכן לבריאות שלנו. וגם אנשים שלא אוהבים לנקות, לרוב יקפידו על מטבח נקי.

למרות זאת, יש אנשים שלא רואים בעיה במטבח מלוכלך. ולא בטוח שזה מעצלנות. מחקרים הראו שאנשים שלא מנקים כנראה סובלים מדיכאון. לאנשים האלו אין אנרגיות לנקות, וכנראה שהם לא מעריכים את עצמם מספיק, אולי אפילו לא חושבים שמגיע להם לחיות במקום נקי. אבל הנה נקודה מעודדת – מחקרים גם הראו שניקיונות יכולים לשפר את מצב הרוח ולהילחם בדיכאון.

7. כשהשירותים לא נקיים

אין כמו מקלחת חמה אחרי יום ארוך כדי להירגע ולשכוח מכל הצרות שלנו. הריח של הסבון יכול לעורר אותנו, השמנים טובים לעור שלנו ולתפקוד של האיברים הפנימיים. שירותים נקיים הם סימן לכך שהאדם משתמש בהם באופן קבוע. כשאנחנו רואים תכשירים שונים לגוף כמו שמפו, קרמים, משחת שיניים ועוד, אנחנו יודעים שהאדם דואג לעצמו. אבל אם יש שם רק סכין גילוח, יכול להיות שהאדם לחוץ מאוד ואין לו זמן להשקיע במראה החיצוני שלו.

8. כשיש לכם יותר מדי דברים

לכולנו קשה להיפטר מדברים. אבל יש אנשים שלא זורקים כלום. כלים ישנים, רהיטים, אופניים שהפכו להיות מתלה לכביסה ושאר דברים אחרים. במקרה הטוב, מדובר באנשים שסובלים מאישיות שמרנית. הם אוהבים את החיים שלהם כמו שהם ולא רוצים שדברים ישתנו.

במקרה הפחות טוב, אנשים אוספים הביתה הרבה דברים שהם לא צריכים כי הם סובלים מהתנהגות אובססיבית, שיכולה להפוך לאגרנות אם לא עוצרים אותה בזמן.

בונוס: כשהבית נקי מדי

הרבה אנשים אוהבים לנקות את הבית בזמנם הפנוי, הרי זה הגיוני לרצות לגור במקום נקי. אבל כמישהו מנקה יותר מדי, או שהוא אובססיבי לגבי הניקיון עד לרמה שהוא לא מזמין אנשים הביתה כדי שלא ילכלכו, זה יכול להצביע על בעיות.

אנשים כאלו נוטים להתמקד בדברים הקטנים ויש להם נטייה לפרפקציוניזם. אם הדירה מנוקה באופן קבוע מחשש לחיידקים או אבק, האדם סובל מחרדה. לפעמים הניקיונות גם עוזרים לאנשים להתמודד עם חרדות אחרות כי זה מסיח את הדעת ממחשבות לא נעימות.

איורים: Alena Sofronova \ מקור: brightside
שתפו עם החברים שתפו עם החברים