9 דברים שקורים לכם בגוף כשאתם ישנים ולא היה לכם מושג!

יש פה כמה הפרעות שינה שרק מלקרוא עליהן אני מפחד להירדם.בואו נדבר רגע על שינה.

אני אומר “נדבר” כי זה מה שנשאר לנו. כי בפעם האחרונה שבאמת ישנתי זה היה אי שם בשנת 2010. אח”כ נולדו הילדות והכי הרבה זמן רצוף שישנתי זה כשניקרתי בסלון בזמן שהגדולה הכריחה אותי לצפות ב”משמר האריות”.

אז כולם יודעים שלישון זה חשוב. בצבא חייבים לישון 6 שעות מטכ”ליות. יש הטוענים שפחות מזה, לאורך זמן, מסוכן לבריאות. שמעון פרס יכול להתווכח איתם – הוא נהג לישון 4 שעות בלילה ובטח גם בזמן הזה הוא חלם על מזרח תיכון חדש.

סתם שתדעו, בני אדם יכולים לשרוד כ-10 ימים ללא שינה. יותר מזה ואתם הולכים לישון בלי להתעורר.

קבלו 9 עובדות מפתיעות על דברים שקורים לכם בגוף בזמן שאתם ישנים. יש ביניהן כמה תופעות שרק מלקרוא עליהן אני מפחד להירדם…

1. שיתוק שרירים.

במהלך שנת ה REM (שלב השינה העמוקה בו העיניים זזות במהירות) כל שרירי הגפיים משותקים לחלוטין. ישנה הפרעת שינה בשם “נרקולפסיה” בה אחת מהתופעות היא שהשיתוק נמשך מס’ שניות לאחר ההתעוררות. הו האימה.

Credit: hongkait

2. העיניים זזות במהירות.

במעבדות לחקר שינה נמצא כי השינה מחולקת לחמישה שלבים כאשר כל שלב הוא עמוק יותר מזה שקדם לו. השלב החמישי והאחרון הוא שלב הREM, השינה העמוקה. בשלב זה אנו חולמים חלומות, המח עובד “שעות נוספות” והעיניים זזות במהירות.

Credit: flikr

3. שחרור הורמון גדילה.

בזמן השינה הגוף משחרר הורמון גדילה אשר אחראי בין היתר על חידוש רקמות ותאים, ריפוי פצעים, וגדילת העצמות. אצל ילדים הוא בעיקר אחראי על גדילה, מה שנותן לכם עוד נימוק לשלוח אותם לישון.

Credit: babynameslog

4. היצרות הגרון.

בזמן השינה השרירים אשר תפקידם להחזיק את הגרון פתוח בזמן ערות, משתחררים ונרפים. בעקבות כך הגרון “מתכווץ” וזוהי אחת הסיבות להופעת נחירות ושאר ציוצים וקולות בזמן השינה.

Credit: byrdie

5. חיכוך שיניים.

התעוררתם עם כאבים בלסת? אתם לא לבד. חיכוך שיניים היא תופעה מאד מאד נפוצה. בשפה המקצועית היא נקראת “ברוקסיזם”. יש אנשים שמעולם לא חוו אותה ויש כאלה שחיים איתה כל חייהם. זה יכול להסתיים בשחיקת שיניים קשה עד גובה החניכיים. המדע עדיין לא הגיע למסקנה ברורה לסיבות התופעה, מקובל להניח כי אחת הסיבות נעוצה בסטרס ובעיות פסיכולוגיות.

Credit: flikr

6. עוררות מינית.

גם פה אתם לא לבד. עוררות מינית בזמן שינה נפוצה באופן שווה אצל גברים ונשים, והסיבה לכך היא פשוטה – בזמן שנת ה-REM המוח פעיל מאד ודורש אספקת חמצן גבוהה. כדי לספק יותר חמצן הגוף מזרים דם מהר יותר. הדם מגיע לכל הגוף וכמובן גם לאיברי המין, והרי לכם עוררות מינית בזמן שאתם בכלל חולמים על מדוזות.

Credit: brightside

7. המוח משחרר מידע וממציא סיפורים.

המדע עדיין לא יודע להסביר חלומות. ידוע כי החלומות מורכבים מזיכרונות מהעבר משולבים עם חיי היום יום, מטראומות, מהתת-מודע ומרגשות. הכל ביחד יוצר בליל לא ברור והזוי שלא פעם גורם לך להתעורר בבוקר ולצעוק: “WTF?”

אף אחד לא יודע מדוע המוח שולף את המידע באופן הזה ולמה לעזאזל בגיל 43 אתה עדיין חולם שמחר יש לך בגרות בביולוגיה.

Credit: ryanjames

8. שומעים פיצוצים.

טוב, זה נורא. הפרעת שינה נדירה נקראת “Exploding head syndrome” תסמונת הראש המתפוצץ. זה מרגיש כאילו משהו התפוצץ עליכם, וזה מלווה בפחד נוראי ומתח. מי שסובל מהתופעה מתעורר מפיצוץ חזק שהוא שמע, למרות שבמציאות לא היה שום רעש בסביבתו. לתופעה השלכות פסיכולוגיות רבות.

Credit: mymodernmate

9. המוח מרוקן את הפח.

מחקרים הראו שבמוח מערכת בשם “המערכת הגלימפתית” שתפקידה לסנן ולמיין מידע, כך שהיא מבדילה בין מידע חיוני (לא ברור איך היא מחליטה) ל- לא חיוני. המערכת משמרת במוח רק מה שחשוב.

מחקר שערכתי בעצמי הראה שאצל גברים המערכת נוטה למחוק כל מה שבנות זוגן אמרו להם אתמול ואילו אצל נשים המערכת לא מוחקת שום דבר.

מקור: Brightside
שתפו עם החברים שתפו עם החברים