גלו איך המיקום שלכם במשפחה משפיע על האישיות שלכם!

אצלי זה קלע בול! ספרו לנו אם זה נכון גם לגביכם!אחים בכורים הם אחראיים ועצמאיים, ילדי סנדביץ’ הם מתוסבכים וילדים יחידים הם מפונקים ואנוכיים. האם אלה רק סטריאוטיפים או שסדר הלידה שלנו באמת יכול לעצב את האישיות שלנו?

החוקר אלפרד אלדר, חברו הטוב של זיגמונד פרויד, האמין שהסדר שבו כל אחד נולד ביחס לאחיו משפיע על האישיות שלו. הנה עיקרי התאוריה שפיתח בשנת 1920:

הילד הבכור

לפי אדלר, הילד הבכור במשפחה נוטה להיות שמרני ובעל יכולות מנהיגותיים. זאת בשל העובדה שהוא לעתים קרובות צריך לקחת אחריות על אחיו הקטנים. האחים הבכורים יגדלו להיות אכפתיים, יפגינו יותר מוכנות להפוך להורים וצפויים לקחת יותר יוזמות.

ילד הסנדביץ’

הילד השני נולד לעולם שבו האח הבכור הכתיב את הקצב. לכן ילדי הסנדביץ’ לרוב ימצאו את עצמם נאבקים כדי להתעלות מעל אחיהם הבוגרים. הילדים האמצעיים במשפחה הם שאפתניים ולרוב לא אנוכיים. הם נוטים להציב לעצמם יעדים גבוהים וכמעט לא הגיוניים, מה שמגדיל את מספר הכישלונות שלהם. דבר שדווקא מחשל אותם ומלמד אותם להתמודד טוב יותר עם קשיים.

Credit: gypsy_love

בן הזקונים

הילד הכי קטן במשפחה מקבל הרבה טיפול ותשומת לב מההורים ואפילו מאחיו הגדולים. זו הסיבה שבגללה ילדי הזקונים עלולים להרגיש שהם פחות מנוסים ועצמאיים. עם זאת, יש להם מוטיבציה גדולה מאוד להצטיין יותר מאחיהם הגדולים. לעתים קרובות מאוד הם זוכים להכרה והצלחה רבה בתחום העיסוק שלהם. הספורטאים הטובים ביותר, מיטב הנגנים והאמנים המוכשרים ביותר היו הילדים הצעירים ביותר במשפחה. בנוסף, הם מאוד חברותיים, אך חסרי אחריות וקלי דעת ביחס לאחיהם הגדולים.

Credit: facebook.com

ילד יחיד

ללא אחים להתחרות בהם, הילד היחיד מתחרה לעתים קרובות באביו. ילדים יחידים מצפים לפינוק והגנה מהסביבה, משום שכילדים יחידים, הוריהם פינקו אותם יותר מדי. תלות ומרכזיות הן התכונות המובילות של אותם ילדים. הילד היחיד לעתים קרובות מתקשה לקיים אינטראקציה עם בני גילו. ילדים רבים שאין להם אחים הופכים להיות פרפקציוניסטים, והם נוטים להשיג את מטרותיהם, לא משנה מה.

איך זה משפיע על מנת המשכל (IQ)?

התיאוריה שאומרת כי לסדר שבו כל אחד ואחיו נולדים יש השפעה על האישיות של ועל רמת ה-IQ הפכה לפופולרית מאוד לאחרונה. עם זאת, עדיין יש עליה מחלוקת ויש חוקרים שלא מסכימים איתה כלל .

חוקרים מאוניברסיטת לייפציג ואוניברסיטת מינץ (שניהם בגרמניה) חקרו יותר מ- 20,000 מבוגרים מארצות הברית, בריטניה וגרמניה. במחקר זה הם השוו בין אחים למשפחה ולסדר לידתם.
הם גילו כי ילדים גדולים יותר בדרך כלל מראים ביצועים גבוהים יותר במבחני אינטליגנציה. עם זאת, המדענים לא מצאו את השפעות סדר הלידה על יציבות רגשית ודמיון.

איך זה משפיע על האישיות?

מחקר נוסף סיפק ראיות נוספות לכך שסדר הלידה משפיע על האישיות. חוקרים ניתחו תכונות אישיות של 377,000 תלמידי תיכון בארה”ב.
הם מצאו שילדים בכורים בדרך כלל נוטים להיות יותר כנים ודומיננטיים. עם זאת, הם גם פחות חברותיים ופחות עומדים בלחץ. ילדי סנדביץ’ נוטים להיות יותר מצפוניים וחרוצים. הילדים הצעירים במשפחה נוטים להיות יותר פתוחים וחברותיים. ילדים שאין להם אחים נוטים להיות עצבניים, אבל הם גם טיפוסים די חברתיים.

האם המיקום במשפחה באמת כזה חשוב?

למרות הממצאים של המחקרים האלו יש מספר הסתייגויות.

המחקרים אינם לוקחים בחשבון גורמים חברתיים חשובים כמו: מוצא, חינוך, מעמד סוציו-כלכלי ויחסים בתוך המשפחה. בעוד שלסדר הלידה עשויה להיות השפעה מסוימת על האישיות או על האינטליגנציה שלנו, אסור לנו לשכוח כי יחסי הורה-ילד והחינוך שילדים מקבלים בבתיהם הם גורמים הרבה יותר חשובים  בעיצוב חייהם ואישיותם.

מקור: brightside
שתפו עם החברים שתפו עם החברים