כמה זמן נמשכת חופשת לידה במדינות שונות מסביב לעולם? (אתם תצטערו שאתם לא חיים בקרואטיה!)

איזה מודל אתם חושבים שצריך לאמץ בישראל?היום בישראל יש לנשים את הזכות לחופשת לידה שאורכת בין 15 ל-26 שבועות. אם תשאלו כל אישה שילדה היא תאמר לכם שהזמן הזה ממש לא מספיק. כן, אף הורה לא מרגיש מספיק רגוע להשאיר תינוק בן 3 וחצי חודשים בידיים של מטפלת זרה.

אין ספק שיש לנו עוד דרך ארוכה בכל הנוגע לשיפור זכויות היולדות ושיפור התנאים להורים הטריים וילדיהם. אבל בזמן שכולנו מסתכלים בקנאה על התנאים בקרואטיה או בשוודיה, בהם הורים מקבלים חופשה שנמשכת שנה לפחות, מסתבר שאצלנו התנאים טובים יותר מאשר במדינות אחרות כמו בארה”ב, שם לא קיימת חופשה במימון המדינה.

הנה רשימה של תנאי חופשת הלידה ב-13 מדינות שונות מסביב לעולם. אילו מהם אתם חושבים שצריך לאמץ אצלנו?

1. קרואטיה

אורך חופשת הלידה: 410 ימים.

ממש שווה ללדת בקרואטיה. חופשת הלידה נמשכת יותר משנה אחת וקופות ביטוח הבריאות משלמות לאמהות 100% מהמשכורת החודשית שלהן עד שהתינוק שלהן מגיע לגיל 6 חודשים.

Credit: © Pexels

2. בריטניה

אורך חופשת הלידה: 365 ימים.

הורים בריטים רשאים לחלק את חופשת ההורים ביניהם: האמא מחוייבת לקחת חופשת לידה של שבועיים, ולאחר מכן, האב או האם יכולים לבחור מי יהיה המטפל העיקרי של התינוק ויטפל בו במשך 350 ימים.

3. שוודיה

אורך חופשת הלידה: 480 ימים.

הורים שוודים יכולים לפצל את חופשת הלידה שלהם וניתן לנצלה מהרגע שהילד נולד ועד גיל 8. גם האבות יכולים לקחת חלק במהלך התקופה ולצאת ל”חופשה הורית” בת 90 ימים, אם הם אינם מנצלים את האפשרות הזו, ימי החופשה ימחקו ולא יעברו לאם.

בעוד בישראל אפשר רק לפנטז על תנאים כאלו, בשוודיה עדיין לא מרוצים עד שיגיעו לשוויון מלא בו שני ההורים יוכלו לגדל את ילדיהם באופן שווה.

4. רוסיה

אורך חופשת הלידה: 140 ימים.

אמהות זכאיות לחופשת לידה באורך 140 יום. לאחריה, הן יכולות להמשיך לטפל בילדיהן עד גיל שנה וחצי. במקרה זה, הן מקבלות מדי חודש 40% מגובה המשכורת שלהן. לאחר מכן הן יכולות להמשיך את חופשת ההורות למשך 18 חודשים נוספים ללא שכר שינוכו גם מוותק העבודה שלהן.

5. קזחסטן

אורך חופשת הלידה: 126 ימים.

במקרה של סיבוך בלידה או לידה של 2 תינוקות לפחות, אמהות יהיו זכאיות להאריך את חופשת הלידה שלהן בעוד 10 שבועות נוספים. בנוסף, אמהות זכאיות לצאת לחופשה הורית ללא תשלום עד שילדיהן יהיו בני 3.

6. פינלנד

אורך חופשת הלידה: 126 ימים.

במקום חופשת הלידה, אמהות יכולות להביא את ילדיהן לגן בסבסוד ממשלתי או לשכור מטפלת במימון הממשלה.

7. פורטוגל

אורך חופשת הלידה: 120 ימים.

על פי החוק, אבות צריכים לבלות לפחות 5 ימים עם התינוק שלהם. כל אב שינסה לחמוק בטיפול ילדיו במהלך 5 הימים האלו ייקנס על ידי הממשלה.


שתפו עם החברים שתפו עם החברים