מדענים מצאו דרך גאונית להצמיח שיניים מחדש בתוך חודשיים! וזה הרבה יותר מדהים (וזול) ממה שנדמה לכם…

העתיד כבר כאןלאבד שיניים כמבוגר יכול להיות מפחיד לחשוב עליו, אבל זה נושא שרבים מתמודדים איתו. יותר מרבע מהמבוגרים מאבדים את כל שיניהם עד גיל 74.

שתלים דנטליים יכולים לעזור, אבל הם יכולים להיות ממש לא נוחים, במיוחד מכיוון שהם לא מסתגלים לפה כשהוא משתנה. עם זאת, טכניקה חדשה עשויה לעזור לאנשים לגדל שיניים חדשות תוך 9 שבועות בלבד באמצעות תאי גזע. איך בדיוק? גללו מטה וראו בעצמכם!

החוקרים כבר הצליחו, רק לא אצל בני-אדם

חוקרים מהמרכז הרפואי באוניברסיטת קולומביה בניו יורק מקווים שהם יכולים לגרום לתאי גזע של המטופל לגדל שן נכונה מבחינה אנטומית. בנוסף לכל זאת, השן החדשה תצמח למעשה בשקע הריק שבחניכיים ואפילו תאפשר לה להתמזג עם רקמת החניכיים שמסביב. החוקרים כבר הוכיחו את היכולת לגדל את השיניים, אם כי עדיין לא בבני אדם.

הניסוי

על פי כתב העת למחקר שיניים , החוקרים ערכו ניסוי על 22 חולדות. לאחר שהושתלו גורמי צמיחה בפה של החולדות, חומר עצם חדש התחדש והשתלב תוך 9 שבועות. לדברי החוקרים, זו הפעם הראשונה שמתחדשים מבנים דמויי שיניים באורגניזם חי.

זול יותר, החלמה מהירה יותר וסיכויי הצלחה גבוהים יותר

אם טיפול זה יצליח גם אצל בני אדם, הוא יביא איתו המון יתרונות. מכיוון שהשן צומחת בשקע בו היא תישאר גם בעתיד, אין צורך לקצור מחוץ לתאי גזע או ליצור סביבה חיצונית לשן עם צמיחתה. בגלל זה, החוקרים מקווים שזה יהיה פיתרון משתלם יותר עבור חולים שאינם יכולים להרשות לעצמם השתלת שיניים. בנוסף, יהיה ככל הנראה זמן התאוששות קצר ויהיה פחות סיכוי שהחניכיים ידחו את ההשתלה.

זה קרוב יותר ממה שנדמה לכם

עם זאת, לעת עתה השתלות שיניים הן הדבר הכי קרוב שיש לנו כדי לעזור לאנשים להחליף שיניים אבודות. לרוע המזל, שתלים יכולים להיות כואבים, לדרוש תהליך ריפוי ממושך ולעיתים קרובות אינם מסתגלים לפה כשאנחנו מתבגרים, מה שעלול לגרום לכשל של השתל. עם זאת, האלטרנטיבה החדשה הזו עשויה להפוך למציאות די בקרוב. אפילו כעת, אוניברסיטת קולומביה הגישה בקשות לפטנט על טכנולוגיה חדשה זו והיא בוחנת דרכים להנגיש את התהליך באופן מסחרי.

מקור: Bright Side
שתפו עם החברים שתפו עם החברים