10 תמרורי אזהרה שהגוף שולח כדי להודיע שאתם צריכים להתחיל לקחת ויטמין B12!

אם אתם סובלים מהסימפטומים הבאים אולי הגיע הזמן לבדיקת דםאם אתם מרגישים עייפות לא מוסברת, קוצר נשימה שתוקף אתכם משום מקום או אפילו לשון שמרגישה קצת נפוחה – יש סיכוי סביר שחסר לכם ויטמין B12.

הסיכוי הזה מתגבר אם אתם בעלי תזונה טבעונית, בהריון, עברתם את גיל 60 או כשיש לכם בעיות עיכול.

מחסור בויטמין B12 הוא מחסור נפוץ יחסית, שעשוי להיות מסוכן. למחסור הזה יש לא מעט סימפטומים שעשויים להשפיע על אורח החיים. במידה ואתם מרגישים שאתם סובלים מחלק מ-10 הסימפטומים הבאים, אולי הגיע הזמן לעשות בדיקת דם ולבדוק את רמות ה-B12 בגוף שלכם!

1. חולשה, סחרחורת, עייפות

חולשה ועייפות הם מהסימפטומים הנפוצים של חוסר בויטמין B12. כאשר ישנה הפחתה של הויטמין בגוף, הגוף מייצר פחות תאי דם אדומים הדרושים להפצת חמצן. כתוצאה מכך, אנחנו מגישים עייפים, מותשים ואפילו מסוחררים.

אנשים רבים מבלבלים את הסימפטומים האלו עם שינה לא טובה, שעות ארוכות של עבודה או מתח. עם זאת, אם המצב רק מחמיר, יש להתייעץ עם רופא ולבדוק את רמות ה-B12.

Credit: brightside

2. קוצר נשימה

אחד הסימנים הפיזיולוגים של חוסר ב-B12 עשוי להיות קוצר נשימה. הוויטמין הזה תורם לייצור של המוגלובין, חלבון חמצן שנמצא בדם. מחסור ב-B12 יכול להפחית את זרימת החמצן לרקמות ולגרום לאנמיה שמביאה לקוצר נשימה ולחולשה. 

אם אתם מרגישים עייפות בלתי מוסברת, דפיקות לב מואצות, קוצר נשימה, לשון כואבת או כדומה, כדאי לבדוק אצל רופא.

3. נזק עצבי ותחושה של “סיכות ומחטים” בגוף

מחסור ב-B12 יכול לדרדר תאי עצב, מה שמוביל לתחושה של סיכות ומחטים בידיים וברגליים. אם נתעלם מהסימפטומים האלו, הם עשויים להפוך לקבועים. ויטמין B12 אחראי לייצור המיאלין במערכת העצבים – מחסור בויטמין עלול לגרום להתנוונות של חוט השדרה, עצבים אופטימיים, רקמות מוחיות ועצבים היקפיים.

ללא הגנה של B12, העצבים של חוט השדרה עשויים להתנוון ותרגישו כאילו אתם מתנדנדים. כתוצאה מכך, תוכלו למעוד ולאבד את האיזון אפילו בעת הליכה על משטח מישורי.

4. צבע עור חיוור או צהבהב

עוד אינדקציה לרמה נמוכה של ויטמין B12 היא צהבת על העור או בלבן של העיניים. ייצור של כדוריות דם אדומות תלוי בויטמין B12. ייצור לא תקין של כדוריות דם אדומות גורם למצב אנמי. במצב כזה, תאי הדם האדומים גדולים, שבירים ואינם מסוגלים להתחלק. הם גדולים מכדי שיוכלו לעבור ממח העצם ולתוך זרימת הדם. לכן, אין מספיק כדוריות דם אדומות במחזור הדם והעור עשוי להיות חיוור.

בילירובין הוא חומר אדום מעט או חום, המיוצר על ידי הכבד כאשר הוא שובר את תאי הדם הישנים. כמויות גדולות של בילירובין הם אלו שגורמים לעור להיראות צהבהב.

5. לשון נפוחה או מודלקת

לשון בשרנית, אדמדמה וחלקה עשויה להראות על מחסור ב-B12. בגלל המחסור הזה, תהליך הסינתזה של DNA הופך לקוי. כתוצאה מכך, תאים בפה מתחילים להתחלק במהירות ולגרום לגלוסיטיס (דלקת של הלשון), כיבים חוזרים ונשנים ופטריה בפה.

אם אתם מבחינים באחד מהתסמינים האלו, נסו לשנות את הרגלי האכילה שלכם ולצרוך מוצרים עשירים ב-B12.

6. עצירות, אובדן תיאבון וגזים

ישנן סיבות רבות ושונות שעלולות לגרום לבעיות עיכול כמו עצירות או גזים, וגירעון בויטמין B12 הוא אחד מהם. אם מתעלמים מהמחסור הזה, אתם עשויים לסבול מעצירות כרונית, כאבי בטן, גז, שלשול ואובדן תיאבון. רמות נמוכות של הויטמין עשויות להשפיע על תפקוד תקין של מערכת העיכול. 


שתפו עם החברים שתפו עם החברים