סיפורו המטורף של ג’קי – ילד פלא מולטי מיליונר, שהוריו גנבו לו את כל הכסף!

חכו שתגלו מאיזה סרט ממש מפורסם אתם מכירים אותו כאיש מבוגר!ג’קי קוגן נולד למשפחה של שחקני תיאטרון בלוס אנג’לס בשנת 1914. הוא החל את קריירת המשחק שלו בגיל צעיר והכישרון הבולט שלו הפך אותו למיליונר. אך על פי החוק, ילד לא יכול היה לנהל את הכסף הזה, והוא היה צריך להפקיד את הכסף שלו אצל הוריו.

ג’קי חי על 6 דולר ליום במחשבה שהוא עומד להשיג את כל הרווחים שלו בגיל 21. אבל בניגוד לסרטים, הסוף לא היה טוב במיוחד. הסיפור של ג’קי כל-כך מדהים והוא אפילו גרם לשינוי בחוק האמריקני. גללו מטה וקראו על סיפורו של ג’קי, ילד הפלא, מההתחלה.

תחילת ההצלחה בקריירה

הוריו, השחקנים ג’ון וליליאן, לימדו את ג’קי את הדברים שהם מכירים היטב – משחק, ריקוד ושירה. ג’קי הופיע לראשונה על הבמה בגיל 4 עם ריקוד בשם shimmy . באותם הימים, רבים התנגדו לסוג הריקוד הזה. למרות זאת, הופעת הבכורה של ג’קי המיסה את ליבם של אנשים וזה נתן לו הזדמנות להמשיך בקריירת המשחק שלו יחד עם הוריו.

בשנת 1919 התרחש אירוע משמעותי בקריירה של ג’קי – צ’רלי צ’פלין הבחין בו. “כל מה שהילד הזה עשה נראה מקסים,” – כתב צ’רלי כתב על ג’קי קוגן הקטן. ההשתתפות בסרטו של צ’פלין, Skinner’s Baby, הפכה לעבודה המשמעותית הראשונה של ג’קי בקולנוע. מאוחר יותר, הוא קיבל חוזה בסוכנות גדולה ובגיל 9 “התינוק” הזה הפך לאחד השחקנים בעלי השכר הגבוה ביותר בהוליווד.

Embed from Getty Images

מיליונים ראשונים ובעיות ראשונות

הוריו החליטו להקים את החברה, ‘ג’קי קוגן הפקות’, שהפיקה 33 סרטים. הכסף החל לזרום בשפע – ג’קי הרוויח בסך הכל כ-4 מיליון דולר באמצעות החברה הזו (זה שווה ערך לבערך 50 מיליון דולר היום), אבל אף חוק לא אישר לילד בן 12 להחזיק סכום כסף כזה, ולכן היה זה אביו ששלט בכספים ובחוזים שלו. לג’קי הובטח שהוא יקבל את כספו כשיהיה מבוגר.

Embed from Getty Images

סוף הקריירה ונק’ המפנה

זה קורה לעיתים קרובות לשחקנים ילדים – ככל שהם מתבגרים, הם הופכים פחות מבוקשים. לשיתוף פעולה עם ‘מטרו-גולדווין-מאייר’ היה סיום לא מוצלח בקריירה העתידית של הילד – אביו דרש שישולם לו סכום גבוה מדי וראש אולפן הקולנוע החליט להיפטר מג’קי וגם אסר על חברות שותפות לעבוד איתו.

הפקות כבר לא היו מעוניינות בשירותיו של ג’קי, והוא גורש מהאוניברסיטה בה למד עקב התנהגות לקויה. אז הוא החליט פשוט לחכות עד שימלאו לו 21 – אז יוכל לקבל את כספו ולהתחיל חיים חדשים. עם זאת, נקודת מפנה התרחשה בשנת 1935 – ג’קי, אביו ו-3 מעובדי חברת ההפקות על שם ג’קי נקלעו לתאונה בה רק ג’קי שרד. זמן קצר לאחר מכן, אמו נישאה לארתור ברנשטיין שניהל את החברה של בנה בהמשך. ואז הופיעו לראשונה השיחות שהם לא מתכוונים להחזיר את הכסף לילד.

Embed from Getty Images

המשפט ותוצאותיו

הקריירה של ג’קי בקולנוע הסתיימה ולא נותר כסף למחייה. אמו של ג’קי ואביו החורג אפילו הפסיקו להעניק לג’קי 6 דולרים ליום. כפי שהתברר, הם חיו חיי יוקרה ובזבזו את כל ארבעת מיליון הדולרים במחשבה שג’קי ירוויח עוד. בשנת 1938, ג’קי בן ה-24 לקח את הוריו לבית המשפט ותבע אותם על כך שלא עמדו בהבטחתם, על כך שלא חסכו את כספו ובזבזו את כל כספיו.

אמו התעקשה שלא הבטיחה לג’קי שום הבטחות. עם זאת, היא מיהרה לחזור מדבריה כאשר עורכי דינו של ג’קי הודיעו לה כי במקרה זה, לא היה עליהם לנהל את כספו. ליליאן התעקשה שג’קי הרוויח הרבה פחות – כ-1.3 מיליון דולר.

החקירה נמשכה כשנה וחצי. החברה על שמו נוהלה במטרה לחסוך את הכסף, אבל נותרו רק 250,000 דולר. מתברר גם שאבא של ג’קי בזבז הקבה מכהסף ושיש עדיין חוב על 85,000 דולר על שמו. ההורים של הילד ניסו להקים עסקים – הם קנו נכסים והשקיעו במניות, אבל בגלל חוסר ניסיון בעסקים – הם איבדו את הכסף.

בסוך המשפט, ג’קי קיבל 126,000 דולר, בית ישן בלוס אנג’לס ואת הזכויות על חלק מסרטיו, שגם ככה לא הכניסו עוד רווחים. הכסף בוזבז על עורכי דין וחובות, ואת המעט שנשאר ג’קי הוציא על עסק לתיקון מכוניות, אבל גם הכסף הזה ירד לטמיון.

Credit: © Everett Collection / East News

 חוק קוגן

התביעה הפנתה את תשומת הלב הציבורית לחוסר השלמות של החוק האמריקני ולפערים הברורים שלו ביחס להגנה על הון ילדים. היו שמועות שהתחילו לאחר מכן ואמרו שכוכבי קולנוע צעירים לא מקבלים דבר וזה גרם לשלטונות לאמץ חוק המגן על חסכונותיהם של ילדים מפורסמים.

חוק קוגן הופיע בשנת 1939. לדבריו המעסיק יכול היה לחתום על חוזה עבודה עם ילד רק בתנאי שאחוז קבוע מראש יועבר לחשבון החיסכון של הילד (המכונה חשבון קוגן נאמנות). הילד יורשה להשתמש בכספים שהרוויח ברגע שיהיה מבוגר. זהו אחד החוקים החשובים בארצות הברית כיום. מאז שנת 2000, הכסף שהופקד בחשבון לא יכול להיות פחות מ-15% מהתשלום הראשוני.

הסרט הממש מפורסם ממנו אתם מכירים את ג’קי כאיש מבוגר וגם ביצוע שלו רוקד את ריקוד ה’שימי’ כילד – בעמוד הבא!


שתפו עם החברים שתפו עם החברים