למה ילדים מחוברים דווקא לסבתא מהצד של אמא? תופתעו לגלות שיש לזה הסבר מדעי!

מחפשים בייביסטר? תפנו לסבתא, לפי המדע היא בטוח תסכים...אין על סבא וסבתא בעולם! הם שרופים עלינו, חושבים שאנחנו הכי טובים בעולם, הם אף פעם לא כועסים עלינו ובגדול מרשים את כל מה שאמא ואבא לא.

אבל תנסו רגע לחשוב, האם היו סבא או סבתא שהייתם קרובים אליהם במיוחד? כי לפי המדע, לנכדים יהיה קשר מיוחד וקרוב ויותר לסבתא מצד אמא. והסיבות לכך דווקא מאד הגיוניות.

אז הנה ההסבר המדעי לקשר המיוחד בין סבתא לנכדים, מה שישפוך קצת אור על היחסים המשפחתיים שלכם, ולא פחות חשוב, ייתן לכם סיבה טובה לשכנע את סבתא לשמור על הנכדים כמה שיותר ;)

אז מה בעצם קיבלנו מהסבים שלנו?

לפי גנטיקאים, אנחנו מקבלים רבע מה-DNA שלנו מסבא וסבתא. אנחנו אמנם יורשים גנים משני הצדדים, אבל לפי המחקרים, הגנים שירשנו מסבתא מהצד של אמא הם אלו ישפיעו עלינו הכי הרבה.

Credit: pixabay

יש לנו קשר מיוחד עם סבתא מצד אמא

לסבתא מצד אמא יש קשר יותר קרוב עם הנכדים, בגלל שהיא ילדה את האם שילדה אותם. בהרבה משפחות סבתא מצד אמא לוקחת על עצמה יותר אחריות על הנכדים ומבלה איתם יותר זמן. ולא מדובר רק בקשר פסיכולוגי. יש תיאוריות שטוענות שגם מבחינה גנטית סבתא מצד אמא וסבתא מצד אבא לא ישקיעו את אותו הזמן בנכדים.

יש תיאוריות שטוענות שיש קשר גנטי חזק בין סבתא מצד אמא לנכדים שלה

יש תיאוריות שטוענות שלסבתא מצד אמא יש קשר מיוחד עם הנכדים בגלל הבטים גנטיים שקשורים לכרומוזום x. בעוד סבתא מצד אמא זהה ב- 25% מבחינת כרומוזום X לנכדים ולנכדות שלה, סבתא מצד אבא מורישה את כרומוזום X שלה רק לנכדות ולא לנכדים. זה הופך את סבתא מצד אבא ל-50% זהה מבחינת כרומוזום X לנכדות ו-0% זהה לנכדים.

חוסר ודאות הורית

תיאוריה נוספת טוענת שבגלל “חוסר ודאות הורי” הצד שקשור לאבא פחות מעורב בגידול הנכדים. אצל הגברים במשפחה תמיד קיים הסיכוי שהילדים והנכדים שהם מגדלים הם לא באמת שלהם, כי הם לא אלו שילדו אותם. אישה תמיד תהיה בטוחה שהילדים הם שלה מה שגורם לקשר האמהי להיות חזק מאוד ולהישאר לאורך הדורות.

תפקיד מיוחד

לפעמים הגנים שלנו “קופצים” דור, ויש לא מעט ילדים שדומים הרבה יותר לסבא וסבתא מאשר להורים שלהם. אבל מעבר להורשה הביולוגית, אמהות גם מורישות רגשות לבנות שלהן, שבהמשך מורישות אותן הלאה לבנות שלהן. ולכן לסבתא מהצד של האמא יש תפקיד חשוב בחיי הנכדים שלה.

אבל עזבו אתכם מתיאוריות ומדע. אתם יודעים בעצמכם איך הקשר שלכם עם הסבים והסבתות שלכם, למי אתם יותר מחוברים, ואיך הילדים שלכם מרגישים עם הסבים והסבתות שלהם. כל משפחה היא שונה, יש סבים וסבתות מעורבים יותר, ויש פחות, והכל בסדר וטבעי. ואם גרמנו לכם להתגעגע לסבתא וסבא, הנה הזדמנות טובה להרים אליהם טלפון ולאחל להם חג שמח ולהזכיר להם שאתם אוהבים אותם :)

אז למי אתם יותר קשורים? מזדהים עם המחקרים? שתפו אותנו בתגובות

מקור: brightside
שתפו עם החברים שתפו עם החברים